“Erzurum Dede, yeni bir yaşam alanı olacak”

Ankara Yolu üzerinde bulunan ve özellikle hafta sonları piknikçiler ile adak kesenlerin uğrak yerlerinden biri konumunda olan Erzurum Dede Türbesi, Çorum Belediyesi tarafından baştan sona yenilendi.

“Erzurum Dede, yeni bir yaşam alanı olacak”

Ankara Yolu üzerinde bulunan ve özellikle hafta sonları piknikçiler ile adak kesenlerin uğrak yerlerinden biri konumunda olan Erzurum Dede Türbesi, Çorum Belediyesi tarafından baştan sona yenilendi.

08 Haziran 2018 Cuma 00:11
“Erzurum Dede, yeni bir yaşam alanı olacak”

Belediye Başkanı Gül dün restorasyon çalışmaları devam eden Türbe’yi basın mensuplarına gezdirerek, bölgede yapılan ve bundan sonra yapılacak olan işler hakkında bilgi verdi.

2010 yılından sonra bu bölgede büyük bir değişim yaşandığını ve bu değişime bağlı olarak yeni düzenlemeler yapılmasının zorunlu hâle geldiğini belirten Başkan Gül, Erzurum Dede Türbesi’nin de içinde bulunduğu yaklaşık 95 hektarlık bir alanda yeni imar düzenlemesi yaptıklarını hatırlatarak “Bölgeyi, yeni yaşam alanı olacak şekilde plânlıyoruz.” dedi.

Belediye Meclisi’nin de onayladığı imar düzenlemesi ile bu bölgede ticaret alanları, diğer kısımlarında ise ağırlıklı olarak konut alanları yapılacak şekilde bir düzenleme hazırlığında olduklarını kaydeden Gül şu bilgileri aktardı:

“Bölgenin arka kısımlarını da 5’şer kattan oluşan konut alanları olarak işaretledik. Bu imar çalışmasının ardından bölgede yeniden imar uygulaması yapılacak. Bölgeyi, yeni yaşam alanı olarak şekilde planlıyoruz. Erzurum Dede Bölgesinde 950 dönümlük alanın bir kısmını konut alanı bir kısmı içerisinde cami, ilköğretim, lise, sosyal kültürel tesislerin bulunacağı alan. Türbenin etrafındaki alanları 2’şer katlı ticaret merkezi olarak işaretledik. Bölge içerisinde park, yeşil alan ve çevre düzenlemesi yapılacak alanları da belirledik. Bölgede yol, cadde, sokak gibi ulaşım alanlarına ayırdığımız geniş bir alan ayırdık. 950 bin metrekarelik alanında içerisinde Erzurum Dedenin Olduğu parkın dışında burada üç tane daha büyük park inşa edilecek. Sadece büyük parklarımız yok. Burasının bir yaşam merkezi haline gelmesiyle bölge sakinlerimiz tarafından kullanılan irili ufaklı pek çok park daha inşa edeceğiz.”

Erzurum Dede bölgesindeki park ve restorasyon çalışmasının, bölgenin ruhuna uygun bir şekilde yapıldığını vurgulayan Başkan Gül, parkta bisiklet ve yürüyüş yolları bulunduğunu ve kameriye ve banklarla donatılacağını söyledi. Başkan Gül, ağaçlandırma çalışmalarına da ayrıca önem verdiklerine dikkat çekerek, park içerisindeki yeşil alanların 11 bin 52 metrekare (yarıdan fazla) olacağını dile getirdi.

Belediye Başkanı Gül bugüne kadar Erzurum Dede’de yapılan park çalışması, türbe restorasyonu, bina yapımı, aydınlatma, sert çalışmaları ve kent mobilyalarının toplam maliyetinin 2 milyon 320 bin TL.’ye ulaştığını sözlerine ekledi.

ERZURUM DEDE KİMDİR?

Erzurum Dede olarak da bilinen Abdülcebbar Dede, Abdulkâdir Geylânî Hazretleri’nin evlatlarından olup aynı zamanda seyyiddir. Türbesi, Ankara Yolu üzerinde Hatap Un Fabrikası civarındadır.

Kaynaklarda Abdülcebbar Dede’nin Çorum yöresine gelişiyle ilgili “tatminkâr” bir bilgi bulunmamakla birlikte araştırmacılar, 14. yüzyılda İlhanlı devletinin yıkılmasından sonra oluşan beyliklerin birbirine düşmeleri sonucu oluşan kargaşa sırasında Erzurum Dede’nin Çorum’a hicret etmiş veya görevle irşad için gönderilmiş olabileceğini kuvvetli bir ihtimal olarak belirtiyorlar.

Erzurum Dede, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Anabilim Dalı tarafından, 23 ilde 30 türbeyi kapsayan TÜBİTAK destekli bir araştırmanın da konusu olmuştu.

(Recep SERBES)

banner155