Ertuğrul Candaş: “Üniversitelerde akıl ve bilim ön planda olmalı”

Üniversitelerin bilimsel düşünceye ve araştırmaya ağırlık veren, özgün yayınlar üreten, bilim insanı ve aydın kuşaklar yetiştiren evrensel kurumlar olduğunu belirten Candaş, “Kuşkusuz yükseköğretimde önemli sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunların tespiti ve ivedi çözümü şarttır. Akıl dışı ve bağnazlıktan uzak, bilimsel düşüncenin ön planda tutulduğu çağdaş bir eğitim, üniversitenin olmazsa olmaz koşuludur” dedi.

Güncel 16.10.2014, 01:04 16.10.2014, 01:05
1403
Ertuğrul Candaş: “Üniversitelerde akıl ve bilim ön planda olmalı”

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ertuğrul Candaş, akıl dışı ve bağnazlıktan uzak, bilimsel düşüncenin ön planda tutulduğu çağdaş bir eğitimin üniversitenin olmazsa olmaz koşulu olduğunu belirterek, bu kapsamda Hitit Üniversitesi’nin de cumhuriyetin devrimci ve çağdaş değerlerinden ödün vermeden ülkenin aydınlık geleceğine katkı sağlayacağına inancının tam olduğunu söyledi.

7. Ulusal Mühendislik Ölçmeleri Sempozyumu’nun açılışında konuşan Candaş, Hitit Üniversitesi’nin ülkemize önemli kazanımlar sağlayacak bir üniversite görünümünde olduğunu ifade etti. Bilimsel çalışmaların yanısıra Hitit Üniversitesi’nin öğrenci ve akademisyenlerinin de geleceğin biçimlenmesinde büyük bir pay sahibi olacaklarını kaydeden Candaş, “Hitit Üniversitesi, cumhuriyetin devrimci ve çağdaş değerlerinden ödün vermeden, ülkemizin geleceğinde şimdiden söz sahibi olacaktır” dedi.

Üniversitelerin bilimsel düşünceye ve araştırmaya ağırlık veren, özgün yayınlar üreten, bilim insanı ve aydın kuşaklar yetiştiren evrensel kurumlar olduğunu dile getiren Candaş, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Kuşkusuz yükseköğretimde önemli sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunların tespiti ve ivedi çözümü şarttır. Akıl dışı ve bağnazlıktan uzak, bilimsel düşüncenin ön planda tutulduğu çağdaş bir eğitim, üniversitenin olmazsa olmaz koşuludur.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, kurulduğu günden buyana daima aklı ve bilimi ilke edinmiş köklü bir kuruluştur. Meslek alanının en önemli konularından biri olan mühendislik ölçmeleri konusu ülkemizde başta inşaat ve madencilik endüstrisi ile ilgili alanlar başta alanlarda olmak üzere çeşitli disiplinlerdeki mühendislik projelerinde planlama, projelendirme, uygulama ve uygulama sonrası aşamalarında gereksinim duyulan işlemler olarak bilinmektedir. Oysa mühendislik ölçmeleri konusu biz harita ve kadastro mühendisleri için belirtilen işlerin çok daha ötesinde çok daha karmaşık, önemli ve geniş kapsamlıdır. İlgi görmediği de söylenebilir. Zaten sorunlu olan meslek dalımız yeni uygulamalar ile daha da sorunlu hale gelmiştir.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@