Ermiş: “Islah projesi modern işletmeciliği de teşvik ediyor”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Çorum İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şevket Avcı, koyun yetiştiriciliği yapılan işletmelerde incelemelerde bulundu.

Güncel 08.02.2014, 18:54 09.02.2014, 21:21
879
Ermiş: “Islah projesi modern işletmeciliği de teşvik ediyor”
Gıda Tarım ve Hayvancılık Çorum İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şevket Avcı, koyun yetiştiriciliği yapılan işletmelerde incelemelerde bulundu.

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Cinbek, Halk Elinde Akkaraman Koyunu Islah projesi lideri Engin Unay ve teknik eleman Ali Bulut'unda hazır bulunduğu incelemelerde Ermiş ve Avcı, koyun yetiştiricilerinin istek ve taleplerini dinledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, Halk Elinde Akkaraman Koyunu Islah projesinin Türkiye'nin çeşitli illerinde uygulandığını söyledi. Çorum'da iki proje yürütüldüğünü açıklayan Ermiş, her iki projenin 12 bin 600 koyunu kapsadığını belirtti. Islah projesinin normal destekleme içerisinde olmadığını dile getiren Ermiş, projenin amacının var olan yerli ırkların halkın kullanımında olduğu sürece ıslah etmek olduğunu ifade etti. Islah projesinin belli yükümlülüklerinin olduğu ve üreticilerle sözleşme imzalandığını kaydeden ermiş, belli bir disiplin ve anlayışın ön plana çıktığı bu yükümlülükle birlikte modern işletmeciliğinde teşvik edildiğine dikkat çekti.

2013 yılında yapılan çalışmalar sonucunda 2. Halk Elinde Akkaraman Koyunu Islah projesinin hayata geçirildiğini hatırlatan Ermiş, "İkinci projeye 6 bin 300 koyun dahil edildi. Üretici ve projeye dahil olacak hayvanlar belirlenerek 2013 yılı ödemeleri yapıldı. Sahada yaptğımız incelemelerde yavrulama, canlı ağırlık, ikizlik oranları gibi sürü ortalamalarında artışlar oldu. Köy ziyaretlerinde üreticiler bunlardan duydukları memnuniyetleri dile getirdiler. Projeye gösterilen ilgili sevindirici. Projenin başarıyla yürütülmesinde emeği geçen birlik başkanımız Şevket Avcı ve yönetimine teşekkür ediyorum" dedi.

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şevket Avcı ise, Çorum'da iki etap halinde hayata geçirilen 'Halk Elinde Akkaraman Koyunu Islah Projesi"nin başarıyla devam ettiğini söyledi.

Amaçlarının hayvan üreticilerinin ellerindeki hayvanları daha iyi ıslah etmek olduğunu, birliğinde bu amaçla kurulduğunu dile getiren Avcı, "Halkımızın elindeki hayvanları ne kadar bilinçli şekilde ıslah edebilirsek ülkemiz ve Çorum ekonomisine o kadar büyük katkı sunacağız" dedi.

Projede devletin üreticilere vereceği desteğin yanı sıra halk elindeki Akkaraman koyunu ırkının korunması, gelişmesi ve verimin artmasına önemli bir katkı sağlayacağını dile getiren Avcı, bu sayede üreticilerin gelir seviyelerinin de artacağını ifade etti. Avcı, TAGEM'in bir çok ilde yürüttüğü bu projenin hayvancılık konusunda Cumhuriyet tarihinin ilk ve en kapsamlı ıslah projesi olma niteliği taşıdığını belirtti.Avcı, 2013 yılında küçükbaş anaç koyun desteği kapsamında üreticilere 1 milyon 620 bin TL, ıslah projesi kapsamında ise 459 bin 842 TL teşvik ödemesi yapılırken, birlik üyesi bin 100 üreticiye yağmur dağıtımı yaptıklarını açıkladı. Avcı, 2014 yılı hedeleri arasında 600 başlık damızlık koç havuzu, bin başlık dişi damızlık havuzu oluşturmayı planladıklarını dile getirdi. Avcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş birlik çalışmalarına verdiği katkıdan dolayı teşekkür etti.

Halk Elinde Akkaraman Koyunu Islah projesi lideri Engin Unay ise, proje çalışmaları kapsamında elde edilen veriler hakkında bilgi vererek, 2012 yılında seçilen damızlık erkek kuzuların ortalama ağırlığının 36 kilo 196 gram iken 2013 yılında bu oranın 38 kilo 449 grama ulaştığını, damızlık dişilerin ortalama ağırlığının ise 31 kilo 314 gram iken 32 kilo 758 grama yükseldiğini açıkladı. Kuzu ölümlerinde önceki yıllara göre azalma olduğunu vurgulayan Unay, doğum oranında azalma olduğuna dikkat çekti. Unay, bunda kuraklığın etkili olduğunu sözlerine ekledi.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
23°
parçalı bulutlu
banner133
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:04
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:12
Yatsı 21:58
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@