“Erken seçim talebinin asıl nedeni İYİ Parti korkusudur”

İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, erken seçim talebinin asıl sebebinin Saray Koalisyonu’nun İYİ Parti’nin yükselişinden yaşadığı korku olduğunu belirterek, partilerinin seçimlere katılımı konusunda zihin bulandırılmaya çalışıldığını iddia etti.

Güncel 20.04.2018, 23:18
630
“Erken seçim talebinin asıl nedeni İYİ Parti korkusudur”

Bekir Özsaçmacı, önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından 26 Ağustos olarak işaret edilen erken seçim tarihinin Saray’la yapılan görüşmenin ardından 24 Haziran olarak saptandığını hatırlatarak, “Saray koalisyonu, bu ülkeyi 2019 seçimlerine taşıyamayacaklarını ve Türkiye’yi yönetemediklerini ikrar etmiştir.” dedi.

İyi Parti İl Başkanı Özsaçmacı konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

“Saray koalisyonunun küçük ortağı 17.04.2018 tarihinde Meclis grubunda yaptığı konuşmada, 16 Nisan 2017 tarihli şaibeli referandumda oylanan maddelerden birini tarihe gömdü. Koalisyonun küçük ortağı, siyasi partileri 26 Ağustos’ta yapılacak bir erken seçime davet etti.

Sayın Bahçeli bunu yaparken, Saray koalisyonunu 3 Kasım 2019’da yapılması muğlak bir hükme bağlanan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri’ne kadar sürdürmelerinin imkânsız olduğunu deklare etti.

Yani Sayın Bahçeli AKP ile birlikte bu ülkeyi 2019 seçimlerine taşıyamayacaklarını Türkiye’yi yönetemediklerini ikrar etti.

Koalisyonun küçük ortağının bu tür siyasi talepleri yeni değildir ve hiçbiri hayırlara vesile olmamıştır. 2002’de yaptığı çağrı ile kendisi dâhil tüm 57. Hükümetin üyelerini siyasetten tasfiye etmiştir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Erdoğan için, ‘Senden cumhurbaşkanı olmaz’ diye haykırmış, önerdiği ve desteklediği çatı adayı Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu ortada kalmıştır. 7 Haziran gecesi daha seçim sonuçları açıklanmadan yaptığı erken seçim çağrısı ile terörün arttığı bir dönem yaşanmış ve milletvekillerinin yarısını kaybetmiştir.

FETÖ araştırma komisyon çalışmalarının tam ortasında sözde başkanlık sistemi ile ilgili anayasa değişikliğini talep eden küçük ortak bu defa Sayın Erdoğan’ı yakmaktadır. Çünkü önümüzdeki erken seçimde AKP belli sayıda da olsa meclise girecek, ama Sayın Erdoğan siyasetten tasfiye olacaktır. Yani kendilerine ‘Dokunan Yanar’ yazan bir uyarı levhası asılması uygundur.”

“TAMAMEN DANIŞIKLI DÖVÜŞ”

İYİ Parti olarak, Saray koalisyonunun küçük ortağının erken seçim talep ve teklifinin tamamen danışıklı bir dövüş olduğundan hiçbir kuşku duymadıklarını kaydeden Özsaçmacı, şöyle devam etti:

“Küçük ortak, Saray’ın çıkarlarına ve hedeflerine uygun teklifi ve talebi sanki bağımsız bir aktörmüş gibi dile getirmiştir. Erken seçim talebinin arkasında iki neden var; bunlardan birisi yükselen İYİ Parti korkusu; ki bu korku, birbirine en ağır sözlerle hakaret edenle iki kişiyi bir araya getirip koalisyon kurdurdu. Erken seçim talebinin ikinci nedeni de başarısızlıklarının artık ellerine geçirdikleri medya gücüyle de örtülemeyecek boyutlara gelmesidir.

Bu yıl içinde ödemeleri gereken dış borç miktarı 185 milyar dolar, finanse edilmesi gereken cari açık 53 milyar dolardır. Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin ihtiyaç duyduğu yabancı kaynak, 238 milyar dolar düzeyinde. Saray koalisyonunun üyeleri tükenen ekonomik ve siyasal itibarları nedeni ile bu parayı bulamayacaklarını biliyorlar. Çünkü artık tutarlılıkları bitmiştir, tutarlılık yoksa güvenilirlik de yoktur.

İşsizlik çift haneli rakamlar tırmanmış, enflasyon başını almış gidiyor, atanamayan gençler intihar aşamasına kadar gelmişler, savaş naraları ve şehitler AKP’nin metal yorgunluğunu gidermenin utanç verici aracı olmuş, kesimlik hayvanlardan sonra süt de ithal edilir hâle gelmiş.

İşte böyle bir tabloda biliyorlar ki seçimler 3 Kasım 2019’da yapılırsa dolar 7, avro 8.5, benzin 8.5, mazot 8 TL olacak ve ekonomi dipsiz bir çakılışa geçecek. Bir de bu Saray koalisyonu uzadıkça problemler çıkmaya başlamıştır, uyumun bozulma emareleri göstermektedir. İşte bu nedenlerle koalisyon ortakları Türk milletini, daha korkunç ve acı sonuçlarla yüzleşmeden acilen seçimlere götürmek istiyorlar.”

“ERKEN SEÇİM, AKŞENER’İN ÖNÜNÜ KESMEK İÇİN NAFİLE BİR TEŞEBBÜSTÜR”

Seçimlerin erkene alınmasını “takdiri ilahi” şeklinde yorumlayan İYİ Parti İl Başkanı Özsaçmacı sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“İYİ Parti olarak, varlığını borçlu olduğu ve kendisini adadığı Türk milleti adına seçimlerin erkene alınmasından büyük bir mutluluk duymaktadır. Türkiye’nin yeniden kurtuluşu ve kuruluşu böylece beka meselesini ortaya çıkaranlar tarafından öne çekilmiştir.

Bu bir takdiri ilahidir. İyiliğin önünü açıyorlar. Erken seçim talebi İYİ Parti'den duyulan korkunun sonucu ve Sayın Meral Akşener’in önünü kesmeye yönelik nafile bir teşebbüstür. Darbe dönemlerinde yeni kurulan partilere dahi reva görülmeyen zulüm, eziyet ve baskıları aşarak geliyoruz. Bu cesaretimizin, direncimizin ve gücümüzün kaynağı milletimizdir.

İYİ Parti olarak, bu vesileyle İYİ Parti’nin seçimlere katılması konusunda yaratılmak istenen ayıplı kuşkuyu gidermek için Türk milletini demokrasi mücadelesinin bir gereği olarak görmektedir. Çünkü 1 Nisan 2016’da Ankara’da yaptığımız 1. Olağanüstü Kurultayımıza milletimizin gösterdiği olağanüstü katılım ve teveccüh, müstakbel Cumhurbaşkanımız Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti’nin Türk milleti için kurtuluşun yegâne adresi olduğunu ortaya koymuştur.

Erken seçim talebi yakın dönemde güvenlik, ekonomi ve dış politika alanında karşılaştığımız sorunların, o sorunların sebebi olan mevcut iktidarla çözüm bulamayacağının açık bir şekilde kabulüdür. İYİ Parti bu anlamda bu sorunlara yönelik açık ve önceden tanımlanmış çözümleriyle iktidarın en güçlü adayıdır.

İYİ Parti’nin erken seçimlere katılacağı gerçeğinin bulandırılmasına bundan ötürü asla tahammül ve müsamaha göstermemiz söz konusu olamaz. Hiçbir güç İYİ Parti’nin seçimlere girmesini engelleyemez, engelleyemeyecektir. Türk Milletine ve özgür kamuoyu bilgilendiricilerine en derin ve iyilik dolu saygılarımızla duyurulur.”

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Kasım 2020
İmsak 06:02
Güneş 07:31
Öğle 12:32
İkindi 15:01
Akşam 17:23
Yatsı 18:47

Gelişmelerden Haberdar Olun

@