“Erken başvuran alanı alır mantığıyla hareket etmedik”

1 Mayıs İşçi Bayramının bu yıl ilk kez Çorum’da 2 ayrı platform tarafından 2 ayrı alanda kutlanacak olması tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Güncel 27.04.2014, 19:56 27.04.2014, 21:46
544
“Erken başvuran alanı alır mantığıyla hareket etmedik”

1 Mayıs İşçi Bayramının bu yıl ilk kez Çorum’da 2 ayrı platform tarafından 2 ayrı alanda kutlanacak olması tartışmaları da beraberinde getiriyor.

CHP İl Başkanı Cengiz Atlas, İP İl Başkanı Mehmet Patlar, Birleşik Kamu-İş İl Temsilcisi Duran İrdeli, Eğitim-İş Temsilcisi Selim Bozkurt, Genel Sağlık-İş İl Temsilcisi Dursun Tunç, ADD Şube Başkanı Uğur Demirer ve Öncü Kadın Sorumlusu Aynur Türkmen’den oluşan 1 Mayıs Tertip Komitesi adına açıklamada bulunan ADD Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer, KESK ve DİSK öncülüğünde oluşturulan diğer 1 Mayıs Tertip Komitesinin kendilerine yönettiği eleştirilere yanıt verdi.

“1 MAYIS’A TÜM ÇORUM HALKI DAVETLİDİR”
1 Mayıs İşçi Bayramının kimsenin tekelinde olmadığını ifade eden Demirer, ‘erken başvuran alanı alır’ mantığıyla asla hareket etmediklerini kaydetti.

ADD Binasında düzenlediği basın toplantısıyla KESK ve DİSK öncülüğünde oluşturulan değer 1 Mayıs Tertip Komitesinin kendilerine yöneltilen eleştirilere yanıt veren Uğur Demirer, Çorum’daki tüm sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve demokratik kitle örgütlerini 1 Mayıs Perşembe günü Saat Kulesi’nde başlayıp, Abide Kavşağı’nda devam edecek olan 1 Mayıs kutlamalarına davet etti.

“1 MAYIS KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİL”
Oluşturdukları bir komiteyle 1 Mayıs kutlamaları için Valiliğe başvuruda bulunduklarını, 1 Mayıs’ın birlik ve bütünlük içerisinde yaptıkları tüm çağrı ve girişiklerin ısrarla birileri tarafından karşılıksız bırakıldığını anlatan Uğur Demirer, 1 Mayıs’ı sadece kendi tekellerinde gören bu çevrelerin bu çağrılarına cevap vermediğini kaydetti.

“ÖNCÜLÜĞÜN KİMDE OLDUĞUNUN BİR ÖNEMİ YOK”
Kendilerine yönelik yapılan eleştirilerde ısrarla tertip komitelerinde yer CHP İl Başkanı Cengiz Atlas’ın hedef alınmasının son derece manidar ve düşündürücü olduğunu özellikle ifade eden Demirer, bu eleştirilerin kimler tarafından ve nereden geldiğini çok iyi bildiklerini açıkladı.

1 Mayıs kutlamasında öncülüğün kim ve kimler tarafından yapıldığının bir öneminin bulunmadığını, önemli olanın 1 Mayıs’ın özüne uygun olarak kutlanmasında olduğunu anlatan Demirer, 1 Mayıs’ın özürde demokrasi ve özgürlük taliplerinin bulunduğunu bildirdi.

“ATLAS’IN KOMİTEDE YER ALMASI NEDEN YADIRGANIYOR?”
Bir siyasi partinin il başkanının 1 Mayıs tertip komitesinde yer almasında yadırganacak bir durumun olmadığını dile getiren Demirer, “1 Mayıs için biz başvurunca yadırganıyor da başkaları başvurunca neden yadırganmıyor? Böyle bir çifte standart olabilir mi? Bu çifte standart kabul edilebilir mi?” diye sordu.

1 Mayıs için başvuruda bulunurken asla yadırganacak bir iş yapmadıklarını anlatan ADD Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer şöyle dedi:

“ABİDE KAVŞAĞINI GELİNCİK GİBİ SÜSLEYECEĞİZ”
“Alanın size tahsis edilmesinin bir önemi yoktur. Bu alana herkes davetlidir. ‘Biz yapınca akıllara ziyan, başkaları yapınca akıllara kar’ böyle bir mantık olamaz. Buradan tüm Çorum halkını 1 Mayıs kutlamalarına davet ediyorum. Hep birlikte 1 Mayıs günü Atatürk ve Türk bayraklarımızla Abide Kavşağını Gelincikler gibi süslemeye çağırıyorum. 1 Mayıs günü diğer başvuru yapan arkadaşları da Abide Kavşağına bekliyoruz. Alan herkese açıktır. Çünkü bizde başvuru yapanın önemi yoktur. Önemli olan 1 Mayıs’ın özüne uygun olarak kutlanmasıdır.”
(Taner ŞİMŞEK)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@