13 Mart 2014 Perşembe 22:01
Erdem Çenesiz: “Seramikte dünya lideri olacağız”

Türk Seramik Tanıtım Grubu, “Turkishceramics”, dünyanın en büyük ve en önemli inşaat ve gayrimenkul buluşması olarak kabul edilen ve bu yıl 25'incisi düzenlenen MIPIM Fuarı'nda gelecek 10 yıl hedeflerini açıkladı.

Açılış günü programı kapsamında Türk seramik sektörünü tanıtan bir sunum yapan Seramik Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi, hemşehrimiz Erdem Çenesiz, hedeflerinin 10 yıl içinde yılda 3,5 milyar dolarlık ihracat yaparak "seramikte dünya lideri olmak" olduğunu söyledi.

MIPIM başladığı günden itibaren uluslararası emlak sektöründen (ofis, ev, perakende, sağlık, spor, lojistik ve endüstriyel) en etkili oyuncuları bir araya getirerek, dünya genelinde en fazla sayıda imar projesi ve sermaye kaynağına rakipsiz erişim imkanı sunuyor.

TÜRKİYE BU YIL DA “ONUR ÜLKESİ”
40 bin metrekare fuar alanı üzerinde, 80 ülkeden 2 bin firma, 3 bin CEO, 4 bin 300 yatırımcı, 460 gazeteci ve 20 bin çok özel katılımcıyı Fransa'nın Cannes kentinde toplayan fuarda, Türkiye, tıpkı 2013'te olduğu gibi bu yıl da "onur ülkesi" statüsüyle ağırlanıyor.

Fuara bu yıl 627 bağımsız katılımcı, 205 şirket, 18 yatırımcı firma, 54 stand ve 50 gazeteciyle katılan Türkiye'nin en önemli fuar sponsorlarından biri, Turkishceramics, Türk Seramik Tanıtım Grubu.

TÜRKİYE, SERAMİK VİTRİFİYE ÜRETİMİ VE İHRACATINDA AVRUPA LİDERİ
Fuarda Türk Seramik Tanıtım Grubu adına bir sunum yapan Erdem Çenesiz, Türkiye'nin kaliteli hammadde bolluğu ve yeni teknolojiye sahip üretim tesisleri ile adeta bir "Seramik diyarı" olduğunu belirterek seramiğin Hititler'den Osmanlı'ya günlük yaşamda Türkiye topraklarında 8 bin yıllık bir tarihi olduğuna dikkat çekti.

Türkiye'nin halihazırda, karo seramik ihraç eden ülkeler sıralamasında dünya beşincisi ve Avrupa üçüncüsü; seramik vitrifiye ürünleri ihracatında ise dünya üçüncüsü ve avrupa birincisi olduğunu söyleyen Çenesiz, "Türkiye'nin 9.8 milyon parça ve 204 milyon dolar değerle bu alanda Avrupa liderliğini devam ettirdiğini" belirtti.HEDEF YILLIK 3.5 MİLYAR DOLARLIK SERAMİK İHRACATI
Türkiye'nin tüm seramik sektörü düşünüldüğünde genel sıralamada 3. olduğunu söyleyen Çenesiz sunumunda, Türk Seramik Tanıtım Grubu'nun 1997 yılında Türk seramik sektörünü dünyada imaj ve ticari olarak liderliğe taşımak amacıyla kurulduğunu belirterek, "Şu anda yıllık 1 milyar dolar olan ihracat rakamını 10 yıl içerisinde 3,5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz; sektörde küresel olarak zaten iyi durumdayız ancak rekabet gücümüzü fiyat dışındaki unsurlara taşıyarak daha güçlü markalar yaratmaya çalışıyoruz. Hedefimiz çok kısa bir zaman içinde dünyada seramikte lider olmak" dedi.

SATIN ALMALAR AVRUPA LİDERLİĞİNİ SAĞLAMLAŞTIRIYOR
Mipim’i takip eden AB üyesi ülkelerin basın mensuplarının da katıldığı toplantıda konuşan Çenesiz “Vitra’nın ‘Villeroy&Boch Tiles’ın , Seramiksan’ın ‘Ceramica Rondine’nin çoğunluk hissesini, Kale grubunun Edilgress ve Ece Holding’in de ISVEA’ nın tamamını almasıyla Türk seramiği Avrupadaki liderliğini sağlamlaştırıyor.” dedi.

Son Güncelleme: 13.03.2014 22:02