Erdem Çenesiz: "KOBİ'ler sermayesini binaya değil teknolojiye harcamalı"

Türkiye Seramik Federasyonu ve Orta Anadolu İhracatçıları Birlikleri Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Çenesiz, bölgesel ve sektörel gelişmeyi kısıtlayan en önemli faktörlerden birisinin, uygun nitelikli yatırım yeri temin etmekteki zorluklar olduğunu ve bu sorunun TOKİ modeli ile aşılabileceğini söyledi.

Güncel 19.03.2016, 00:39 19.03.2016, 00:42
826
Erdem Çenesiz: "KOBİ'ler sermayesini binaya değil teknolojiye harcamalı"

Türkiye Seramik Federasyonu ve Orta Anadolu İhracatçıları Birlikleri Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Çenesiz, başkanı olduğu dönemde TÜRKONFED'in 2011 yılı "Yeni Dönem, Yeni Hedefler" raporunda yer alan, "kira öder gibi fabrika sahibi ol" sloganı ile ortaya koydukları çalışmanın bugün Maliye Bakanlığı'nın gündemine alınmasından son derece mutlu olduklarını belirtti. Çenesiz, bu çalışmayı desteklemeleri için iş dünyası örgütlerine çağrıda bulundu.
2011 yılında KOBİ'leri desteklemek amacıyla önerilen sistemde; TOKİ'nin dar gelirli vatandaşlara yönelik konut inşa modelinin benzeri kullanılarak, kısıtlı sermayesi olan KOBİ'ler için nitelikli yatırım tesisi inşa edilebileceğini detaylı olarak anlattıklarını ifade eden Erdem Çenesiz, 5 yıl sonra bu konunun acil eylem planına girmesinin ve Maliye Bakanlığı tarafından ciddiyetle ele alınmasından son derece sevindirici olduğunu belirtti. Çenesiz, “5 yıl önce, KOBİ'lerin rekabet gücünü artırmak, bölgesel ve sektörel gelişmeye destek olmak amacıyla, TOKİ'nin konut inşa modelini, yatırım tesisleri için önermiştik. TOKİ modelinin, kısıtlı sermaye ile yatırım yapan KOBİ'lerin başarılı olma şanslarını artırarak bölgesel kalkınmaya fayda sağlayacağına yürekten inanıyorum. İş dünyası örgütlerinin bu konuda yapılacak her türlü saha ve masa başı çalışmasına katkıda bulunması, bu fikri sahiplenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu çalışmanın Maliye Bakanlığımız tarafından hayata geçirilmesi, Türkiye'nin ekonomik geleceği için atılacak büyük bir adım olacaktır" dedi.
Türkiye Seramik Federasyonu ve Orta Anadolu İhracatçıları Birlikleri Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Çenesiz, bölgesel ve sektörel gelişmeyi kısıtlayan en önemli faktörlerden birisinin, uygun nitelikli yatırım yeri temin etmekteki zorluklar olduğunu ve bu sorunun TOKİ modeli ile aşılabileceğini söyledi.
Çenesiz, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:
“Toplu Konut İdaresi, kentsel dönüşüm alanında üstlendiği öncü rolle kalkınmaya destek sağlamaktadır. TOKİ'nin en önemli başarılarından biri, normal piyasa koşullarıyla konut sahibi olamayan dar gelirli yurttaşlarımızı konut sahibi yapmaya yönelik geliştirdiği iş modelidir. Bu sayede binlerce dar gelirli vatandaş kira öder gibi ev sahibi olmuştur. TOKİ'nin bu rol modelinin, girişimciler için atölye ve fabrika binası yapımında kullanılabilir. KOBİ'lerimiz ve girişimcilerimiz zaten kısıtlı olan sermayelerini arsa ve binaya harcayarak daha işin başında imkanlarını kısıtlamak yerine bu modelle bina edinerek sermayelerini teknolojiye ve ihracata yönelik faaliyetler yapmaya bütçe ayırabilirler.”
Küçük İşletmeler Ve Girişimciler İçin Atölye, Orta Boy İşletmeler İçin Fabrika
TOKİ'nin konut inşa modelinin özellikle KOBİ'lerin rekabet gücünü artıracağını ve daha verimli üretim yapmalarını sağlayacağını kaydeden Çenesiz, sözlerini şöyle sürdürdü:
"İllerin potansiyeli ve gelişmişlik endeksine göre planlama yaparak, küçük işletmeler için atölye orta boy işletmeler için ise fabrika binası yapılıp kira öder gibi taksitle girişimcilere tahsis edilebilir. Böylece kısıtlı sermaye ile iş yapan KOBİ'ler, sermayelerini makine ve işletmeleri için kullanarak daha verimli ve kaliteli üretim yapabilir, girişimlerinin başarılı olma şanslarını artırabilirler."
TOKİ modelinin bölgesel kalkınmaya da fayda sağlayacağına inandıklarını kaydeden Çenesiz, "Belirlenecek illerde TOKİ tarafından yapılacak fabrika binalarının girişimcilere uzun vadeyle satılması ile normal şartlarda yatırımcının tercih etmediği bölgelerde girişimcilik canlandırılabilir" dedi.
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
32°
açık
banner303
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 03:59
Güneş 05:38
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:53
Yatsı 21:25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@