Erdem Çenesiz, Çimento, Cam Seramik İhracatçılar Birliği’nin Başkanı oldu

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanlığı’na seçilen hemşehrimiz Erdem Çenesiz, 2018 yılının ilk çeyreğinde ihracatta % 12 artışla moral bulduklarını belirterek, “Yıl sonu hedefimiz bu oranı % 20’ye çıkarmak. Birliğimizin 3 ana sektörü olan seramik, çimento ve cam endüstrileri, çok az ithalatla yüksek ihracat yaparak milli katma değer yaratan sektörlerdir” dedi.

Güncel 29.04.2018, 22:14
948
Erdem Çenesiz, Çimento, Cam Seramik İhracatçılar Birliği’nin Başkanı oldu

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği'nin 26 Nisan günü gerçekleşen seçiminde, ECE HOLDİNG A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

Üç ana sektörün mutabakatıyla oluşturulan tek liste ile yapılan seçimde Erdem Çenesiz başkanlığındaki Yöjnetim Kurulu’nda şu firmalar yer aldı: Kaleseramik, Batıçim, Paşabahçe, Çimentaş, Ekom Eczacıbaşı, Şişe Cam, Limak Çimento, Eleks Elginkan, Trakya Cam ve Sontrade.

Yedek üyeler: Güral Porselen, Akçansa, Yurtbay Seramik, Traçim, Ege Seramik, Göltaş Çimento, Seranit, Turan Seramik, Meta ve Medcem.

Denetim Kurulu ise Nuh Çimento, Çanakçılar Seramik ve Avrasya Kiremit’ten oluştu.

HEDEF % 20 İHRACAT ARTIŞI

Seçimin ardından kısa bir açıklama yapan Erdem Çenesiz; Türkiye’nin önemli firmalarının takdiri ile oluşan bu güçlü yönetim ile çalışmanın yüklediği sorumluluğu hatırlatarak Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği ihtisas alanında geçen yıl 150’ye yakın ülkeye 2,9 milyar Dolar’lık ihracat gerçekleştirildiğini, ülke ekonomisi için son derece önemli bir yeri bulunan bu yapının başkanlığına seçilmekten onur duyduğunu belirtti.

Bu üç büyük sektörün temsilcileri olarak sürdürülebilir bir başarı için azimle çalışacaklarını dile getiren Çenesiz, “2018 yılının ilk çeyreğinde ihracat miktarında gerçekleşen %12 artışla moral bulduk. Yıl sonu hedefimiz bu oranı %20’ye çıkarmak. Birliğimizin 3 ana sektörü olan seramik, çimento ve cam endüstrileri, çok az ithalat ile yüksek ihracat yaparak milli katmadeğer yaratan sektörlerdir. Bu açıdan birliğimizin ülke ekonomisi ve gelişimi için özel bir durumu olduğunu düşünüyoruz” dedi.

ERDEM ÇENESİZ KİMDİR?

1972 doğumlu olan Erdem Çenesiz, İşletmecilik alanında lisans ve İşletme Analizi alanında Yüksek Lisans eğitimi aldı. Kökeni 1946’ya dayanan ve 2007 yılında ECE Holding’in çatısı altında toplanan ECE grubunun Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Çenesiz, ilaveten Ideal Standard Türkiye CEO’luğu görevini de üstlenmiştir. Halihazırda Türkiye Seramik Federasyonu ve DEİK Tunus İş Konseyi Başkanlığı görevlerini sürdüren Çenesiz, geçmişte Türkonfed Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Başkanlığı Orta Karadeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu Başkanlığı ve Çorumsiad Başkanlığı görevlerinde de bulunmuştur.

BİRLİĞİN 2.100’ÜN ÜZERİNDE ÜYESİ VAR

2.100’ün üzerinde üyesi bulunan Birlik, Türkiye genelinde Seramik, Cam ve Çimento sektörlerinde tek ve koordinatör birliktir. Avrupa’dan Amerika’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan 150’ye yakın ülkeye ihracat gerçekleştiren ülkemiz çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri sektörleri, Türkiye’nin toplam ihracatından yaklaşık %2 pay almaktadır. Birlik, sektörün önünü açacak ve sorunlarına çözüm arayacak girişimlerde bulunulmakta ve böylelikle uluslararası pazarlarda sektörün rekabet edebilirliğine katkı sağlanmaktadır. (Emre URAL)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-13°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Ocak 2021
İmsak 06:24
Güneş 07:53
Öğle 12:56
İkindi 15:26
Akşam 17:49
Yatsı 19:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@