14 Nisan 2014 Pazartesi 21:49
Erdal Kuzu: “İnsanlığa karşı suç işleyenler korunmamalı”

Mardin'in Derik ilçesinde, 1993-1994 yılları arasında faili meçhul cinayete kurban giden 13 köylüyle ilgili hakkında dava açılan Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil’in yargılanmasına devam edildi.

Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil ve avukatı Yurdakun Yıldız ile tanık ve mağdur avukatları katıldı. Müdahil avukatlar mahkeme heyetinden Tuğgeneral Musa Çitil’in tutuklanması, duruşmaların kayıt altına alınması, yeni tanıkların Mardin Cezaevi’nden Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına mektup gönderen N.P. ile yeni tanıkların dinlenmesi talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, duruşmaların kayıt altına alınması talebini kabul ederken diğer talepleri reddederek duruşmayı 28 Nisan tarihine erteledi.

Duruşmanın ardından bir açıklama yapan avukat Erdal Kuzu, yargılamanın sona doğru gitmeye başladığını belirterek, heyetin niyetini açıkça beyan ettiğini ve sonucunu önceden bildikleri bir yargılamaya katılmaya devam ettiklerini söyledi.

Devlet zihniyetinin değişmediğini, insanlığa karşı suç işleyenlerin hâlâ korunduğunu ve koruma altında olduğunu öne süren Kuzu, bu yargılamanın da sembolik olmaktan öte herhangi bir işlevi olmadığını, gayriciddî bir tutum sergilendiğini ancak kendilerinin hukuki haklarını sürdürmeye devam edeceklerini belirtti. (İHA)

Son Güncelleme: 14.04.2014 22:50