Erbaş: “Yabancılaştıkça çürüyoruz”

Son dönem Türk şiirinin en önemli isimlerinden Şükrü Erbaş, “Bize dayatılan dış gerçekliği reddederek sevgiyi yaşamaya çalışmalıyız. Yabancılaşmayı ve yalnızlaşmayı ancak sanatın gücüyle yenebiliriz” dedi.

Güncel 01.12.2019, 21:40
430
Erbaş: “Yabancılaştıkça çürüyoruz”

Erbaş, Arinna Kültür ve Sanat Topluluğu’nun konuğu olarak Çorum Belediyesi Turgut Özal Konferans Salonu’nda okurları ile buluştu.

Eğitimci-Şair Mehmet Öztürk’ün Arinna Kültür ve Sanat Topluluğu’nun amacını anlattığı konuşmasının ardından kürsüye çıkan Şükrü Erbaş, yazı hayatında 50 yıla yaklaştığını ifade ederek, okurlarına “Biz şiirin paydasında buluşuyoruz” dedi. İnsanların birbirine temas etme yollarının farklı olduğunu söyleyen Erbaş, “Bu bende şiirdir, başka birinde resim, diğerinde tiyatro, başka birinde de müziktir” diye konuştu.

Bir arada olmanın önemine vurgu yapan Erbaş, “Burada buluşuyor olmamız, kendimizi, insanları sevmemize, geleceğe daha fazla güvenle bakmayı sağlıyor. Bize dayatılan dış gerçekliği reddederek sevgiyi yaşamaya çalışıyoruz” dedi.

Eskiden insanların hayatlarından memnun değilse devrim yaptıklarını şimdi ise alışverişe çıktıklarını söyleyen Erbaş, dünyada müthiş bir hafıza kaybı yaşandığını söyledi. Erbaş, bu hafıza kaybının giderek yabancılaşmaya neden olduğunu ifade etti.

“YABANCILAŞMADAN ANCAK SANATIN GÜCÜYLE KURTULABİLİRİZ”

“Biz ne kadar kendi sorunlarımıza yabancılaşırsak o kadar derin bir yalnızlık içine düşeriz” diyen Erbaş, “Yabancılaştıkça kendi coğrafyamızı hapsederiz, daha sonra kendi etnisitemizi hapishaneye çeviririz. Gittikçe yaşadığımız mahalleye çekiliriz, yaşadığımız eve doğru, odalara doğru çekiliriz ve kendi gövdemizi hapishaneye çeviririz. Bu insanı çürüten bir yaşama biçimidir. Buradan iyilik, özgürlük, barış talebi doğmaz. İnsanı insan eden bir adalet duygusu gelişmez. Dolayısı ile biz bir zulüm makinesine döneriz farkında olmadan” diye konuştu. Erbaş, yabancılaşmadan ancak sanatın gücüyle baş edilebileceğini dile getirdi.

“BİRİSİNE SALDIRI VARSA BU HEPİMİZE KARŞIDIR”

“Birisi kendi varlığını gerçekleştiremiyorsa, bir saldırı varsa bu saldırı bize karşıdır” diyen Erbaş, “Bütün aptallıkların ortadan kalktığı daha insana yakışır bir dünya olacak. Belki göremeyeceğiz ama bedelini ödediğimiz bu şeylerin sonucunda bizden sonra görecekler olacak. Bu bir hayat bilgisidir, bu bir gelecek bilgisidir. Bu bizi insan olmaya götürecek şeydir” şeklinde konuştu.

Sanatın en önemli işlevlerinden birini “Bir kimsenin bizim bildiğimiz şeyleri söylemesi, bizdeki bilinci ortaya çıkarmasıdır” diye açıklayan Erbaş, söyleşi sonunda şiirlerini okudu.

Erbaş’ın söyleşisine CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Mecitözü Belediye Başkanı Veli Aylar, KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Mustafa Gül, EMEP Merkez İlçe Başkanı Feyzullah Aygün, Çorum Çağdaş Avukatlar Derneği Başkanı ve CHP Belediye Meclisi Üyesi Av. Ahmet Özdel ve çok sayıda sanat sever katıldı. (Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 21 Ekim 2020
İmsak 05:26
Güneş 06:50
Öğle 12:30
İkindi 15:30
Akşam 18:00
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@