“Engelsiz Yaşam, Engelsiz Kent” paneli

Beyaz Baston Körler Haftası etkinlikleri kapsamında organize edilen “Engelsiz Yaşam, Engelsiz Kent” isimli panel yarın yapılacak.

Güncel 10.01.2017, 01:09
648
“Engelsiz Yaşam, Engelsiz Kent” paneli

Altınokta Körler Derneği Çorum Şubesi tarafından 7-14 Ocak Beyaz Baston Körler Haftası nedeniyle organize edilen panel yarın saat 14.00’de Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Ana konuda körler olmak üzere engellilerin toplumda yaşadığı sorunların ele alınacağı panel öncesinde bir toplantı düzenleyen Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Cuma Aykaç, panele tüm Çorumluları davet etti.

Panelin amacının engellilerin karşılaştığı sorunları dile getirerek kent yaşamını engellilerin daha rahat dolaşabileceği bir hale getirmek için ne gibi çalışmalar yapılabileceğini ele alacaklarını söyleyen Cuma Aykaç, panele Yrd. Doç. Dr. Selin Özakar Akça ile Alnı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Suha Sağlam’ın konuşmacı olarak katılacağını vurguladı.

Toplumun tüm bireyleri için kentlerin daha yaşanabilir hale gelmesi gerektiğini ve bu konuda herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesinin şart olduğunu kaydeden Aykaç, ancak yerleşik düzene geçilmesinden beri rantın öne çıkması sonucu kentlerde engelliler için daha çok engellerin oluştuğunu vurguladı.

“Bireyin gereksinimlerini gözetmeyen bir ülkede dört duvar arasından sokaklara, caddelere çıkamayan engellilerin gözetilmesi hiç düşünülemez” diyen Aykaç, günümüzde engelliler için bazı şeylerin yapılmaya başlandığını ancak bunları yeterli görmediklerini sözlerine ekledi.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@