“Engelliye hizmette süreklilik şart”

Belediye Başkan Yardımcısı ve Kent Konseyi Başkanı Candan, engellilere yönelik gerek hükümetin gerekse Belediyenin attığı önemli adımlar olduğunu belirterek önemli olan engelliliği sağlayacak etmenleri ortadan kaldırmak olduğunu vurguladı.

Güncel 02.12.2014, 23:25 02.12.2014, 23:26
686
“Engelliye hizmette süreklilik şart”
Çorum Belediye Başkan Yardımcısı ve Kent Konseyi Başkanı Turhan Candan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Engelli Meclisi üyeleri ve basın mensuplarıyla biraraya geldi. Velipaşa Konağı’nda düzenlenen toplantıda Engelli Meclisi Başkanı Mustafa Hekim de hazır bulundu.

Kısa bir süre önce kurulan Kent Konseyi Engelli Meclisi olarak uygulamaya konulacak çalışmaların ele alındığı programda engellilere yönelik yapılan çalışmalar da değerlendirildi.

Turhan Candan, Çorum’da son verilere göre 16 bin 203 engelli bulunduğunu belirterek, engellilerin sosyal hayata katılması ve istihdamlarının sağlanması için birçok çalışma yaptıklarını kaydetti. Engellilere yönelik en büyük sorunu eğitim olarak gördüklerini, bu nedenle önceliğin bu sorunun çözülmesine verilmesi gerektiğini anlatan Candan, “Engellinin eğitim sorunu çözülmeden diğer sorunları çözülemez” dedi.

Belediye olarak Buhara Kültür Merkezi içinde yapımına başlanan Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nin kısa sürede biteceğini, Engelli Eğitim Merkezi’nde engellilerin meslek öğrenmelerine yönelik çalışmalar yaptıklarını, farkındalık oluşturmak adına bugüne kadar 500’e yakın kişiye işaret dili eğitimi düzenlendiğini, ülkemizde 10 milyon engelli bulunduğunu ve son 10 -15 yıldır engelliye karşı farkındalığın giderek artığını söyleyen Candan, gerek hükümetin gerekse Belediye’nin yaptığı çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Çorum Belediyesi olarak engellilerin her zaman yanında olduklarını, caddelerde yürüme bantları oluşturduklarını, engelsiz şehir için çalışmalar yürüttüklerini ve engellilerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik faaliyetlerin süreceğini de anlatan Turhan Candan, “Engelli üretmeli ve ürettiği ile mutlu olmalı. İşverenleri bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Engelli olmanın engellenmesi gerekiyor. Hepimiz bir engelli adayıyız. Engellilik doğuştan ya da sonradan olabilir. Engellilerle ilgili karar alırken bunları dikkate almamız gerekiyor. Engelliliği önlemek için gerekli çalışmalar yapılabilir. Diğer yandan iş kazaları son dönemlerde ülkemizin gündeminden düşmüyor. Dünya standartlarında tedbirler alınmalıdır. İş kazaları sonucunda da engelli duruma düşen vatandaşlarımız bulunmaktadır. Bu konuda da gerekli çalışmasının yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Engelli Meclisi Başkanı Mustafa Hekim ise Kent Konseyi ve Beyaz Ay Derneği ortaklığında yapılacak olan Engelsiz Sinema Gösterimi Projesi hakkında bilgi vererek engelli eğitimi yapan her okuldan 40’ar öğrenci ve refakatçilerinden oluşan gurupların “Arı Maya” adlı animasyon filmine götürüldüğünü, Altı Nokta Körler Derneği ve EKADER tarafından ortaklaşa yürütülecek ‘Kur’an Özgürlüktür’ isimli proje ile engellilerin Kur’an öğrenmesini sağlayacaklarını, Kent Konseyi’nin de ortağı olduğu bir proje aracılığı ile de engelli yürüme bantlarına engellilere yönelik sözlerin yapıştırıldığı “Farkındayım” projesinin yapılacağını söyledi. Hekim ayrıca bilbord ve raket ilanlarıyla engelliliğe duyarlılığı artıracaklarını, 6 bin magnet dağıtımı yapılacağını bildirdi.

Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan da bir soru üzerine yeniden uygulamaya geçilen sesli ikaz sistemine esnafın alışması gerektiğini bildirdi.
(Volkan SINAYUÇ)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
31°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@