“Engellilerin topluma katılmaları için adımlar atılmalı”

BASK Çorum İl Temsilcisi Hayati Çam, her yıl Dünya Engelliler Günü’nde aynı açıklamalar yapılmasına, aynı talep ve şikayetlerin dile getirilmesine rağmen bir arpa boyu yol alınamamasını üzüntüyle karşıladıklarını belirterek “Kamu kurumları, belediyeler ve bizler hep birlikte yarattığımız engellerle hayatı engellilere zindan ediyoruz” dedi.

Güncel 04.12.2019, 19:55
212
“Engellilerin topluma katılmaları için adımlar atılmalı”

Engelli çocuklardan utanıp onları evlere hapsetmek kadar ortak yaşama alanlarının engellilere göre düzenlenmediği için, dahası farklı engel guruplarına göre ne yapılması gerektiğinin bilinmemesi nedeniyle hayatın engellilere zindan edildiğinin kimsenin farkında olmadığını anlatan Çam, son dönemlerde belediyelerin ve kimi kamu kurum ve kuruluşlarının, hatta bazı STK’ların engellilere yönelik çalışmalarının kaş yaparken göz çıkarma anlamına gelen merhameti önceleyen medyatik düzenleme ve etkinliğe dönüştüğünü söyledi.

Engelliler için yapılmaya çalışılanların doğrudan birinin yardımına ihtiyacı olanlar hariç, iyi niyetli ancak eksik ve yanlış uygulamalar olduğuna dikkat çeken Çam, engellilerin asıl beklentisi ve isteğinin topluma karışmak, aynı mekânı paylaşmak yanında aynı toplumsal hayatı paylaşmak olduğunu söyledi.

Şehir merkezlerinin araçlara göre değil, yayalara göre düzenlenmesi gerektiğinden habersiz yerel yöneticilerin, yanlış belediyecilik anlayışının, kaldırımları otopark, caddeleri yarış pistleri haline getirdiğini anlatan Çam, “Resmi binalar başta olmak üzere binalarda girişten merdivenlere, iç düzenlemelerden tuvaletlere kadar her yer engelliler için ıstırap kaynağıdır” dedi.

Engellilerin sadece aynı mekanı değil, aynı toplumsal hayatı da paylaşmak istediğini belirten Çam, bunun sağlanabilmesi için de uygun fiziki düzenlemelerin yapılmasını istediklerini kaydetti.

Türkiye’deki 10 milyon özürlünün sorunları için bağımsız bir kurum oluşturamamanın Türkiye’nin utancı olduğunu söyleyen Hayati Çam, “Özürlüler İdaresi Başkanlığı”ndan “Yaşlı ve Engelli Hizmetleri Genel Müdürlüğü”ne dönüşüm serüveninin amacının, engellilere nasıl bakıldığının, nasıl yaklaşıldığının ve psikolojik olarak üretim dışına nasıl itildiklerinin en güzel özeti olduğunu vurguladı. Bu yaklaşımın, açıkça engellileri dezavantaja mahkum ettiğini anlatan Çam, “Oysa bilimde ve spor hayatında yaşanan ulusal ve uluslararası başarılar, fırsat verildiğinde engellilerin neleri başarabileceklerini kanıtlamaktadır.

Tedavi maliyetleri çok yüksek olan süreğen hastalıklardaki artış tehlikeli boyutlardadır. Devletin süratle tedbir alması gerekmektedir.

Her şeye rağmen, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle birlikte yaşama ilkesinin hayata geçirilmesi için herkesi duyarlılığa, adım atmaya, engel çıkarmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 21 Ekim 2020
İmsak 05:26
Güneş 06:50
Öğle 12:30
İkindi 15:30
Akşam 18:00
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@