“Engellilere yönelik ayrımcılık son bulmalı”

Altınokta Körler Derneği Çorum Şubesi Başkan Yardımcısı Arslan Şahin, başta resmi kurumlar olmak üzere engellilere yönelik ayrımın hala devam ettiğini belirterek, bu konuda yasa çıkmasını ayrıca engellilerin faydalanacağı fiziksel ve ekonomik önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Güncel 16.10.2014, 00:20 16.10.2014, 00:21
437
“Engellilere yönelik ayrımcılık son bulmalı”
Altınokta Körler Derneği Çorum Şubesi Başkan Yardımcısı Arslan Şahin, Karadeniz Bölge Sorumlusu Fazlı Koçak ve Şube Sekreteri Alaattin Taybıllı, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan’a engellilerin sorunları hakkında bilgi verdi.

15 Ekim Beyaz Baston Körler Günü nedeniyle gerçekleştirilen ziyarette beyaz bastonun körler için bağımsızlığı ve özgürlüğü temsil ettiğini ifade eden altı Nokta Körler Derneği Çorum Şube Bakan Yardımcısı Arslan Şahin, görme engellilerin güvenliğini sağlayan beyaz bastonun engelleri aşarak onların hedefine ulaşmasına yardımcı olduğunu anlattı. Beyaz bastonun kendileri için özgüven aracı olduğunu söyleyen Şahin, bugün engellilere yönelik ayrımcılığın her yerde devam ettiğini anlattı. İhtiyaç sahiplerine evde bakım ücreti ödenmezken ihtiyacı olmayanlara ödendiğini belirten Arslan Şahin, fiziksel çevre düzenlemelerinin yetersizliğinin de engellilerin yaralanmasına ve ölümlere bile neden olabildiğini anlattı.

Muhtaçlık aylığının değiştirilerek aylığın ödenmesi için bakmakla yükümlü kimsesi olmama koşulunun kaldırılması, işsiz engellilere asgari ücrete yakın düzeyde sakatlık tazminatı ödenmesi, banka ve noterlerin görme engelli bireylerden iki tanık istemeleri zulmüne son verilmesi ayrıca mevzuatlardaki engellilere yönelik ayrımcı düzenlemelerin temizlenmesini istediklerini belirten Arslan Şahin, yerel konudaki sıkıntılarını da Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan’a anlattı.

Özellikle esnafın kaldırıma koydukları eşyalardan dolayı sıkıntı çektiklerini belirten Altı Nokta Körler Derneği Çorum Şube Başkan Yardımcısı Arslan Şahin, şehir içerisindeki sorunları belediye ve emniyetle el ele vererek çözmek istediklerini söyledi. Daha önce olduğu gibi kavşaklara sesli sinyalizasyon cihazlarının takılmasını istediklerini anlatan Şahin, kaldırımlarda görme engelliler için yapılan çizgilerin de sarı renge boyanarak görme engelliler için farkındalık oluşturulmasını istedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ise konuşmasında belediye olarak tüm altyapı çalışmalarında engellilerin de düşünüldüğünü vatandaşların engellilere saygı göstermesi gerektiğini, kaldırımlara konulan malzemeler konusunda gerekenin yapılacağını söyledi. Mevcut kaldırım taşlarının boya tutma özelliğinin bulunmaması nedeniyle boyama yapamadıklarını ifade eden Candan, bundan sonra yapılacak olan kaldırım çalışmalarında uygun olması durumunda boyama yapacaklarını söyledi.
(Erkan BAYATLI)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@