Engellilere seyyar sandık

Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak erken genel seçimlerde hastalığı ya da engeli sebebiyle yatağa bağımlı olarak hayatını sürdüren vatandaşlar “seyyar sandık” vasıtasıyla oy kullanabilecek.

Güncel 04.05.2018, 00:39
458
Engellilere seyyar sandık

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü seyyar sandık hizmetinden faydalanmak isteyen kişilere yönelik sağlık raporları hakkında bir açıklama yaptı. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’da Mart ayında yapılan değişiklikle hastalığı ya da engeli sebebiyle yatağa bağımlı vatandaşların anayasal haklarından faydalanabilmeleri için seyyar sandık kurulu vasıtasıyla evlerinde oy kullanabilmelerinin yolunun açıldığı hatırlatılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 2018/14 sayılı” Yatağa Bağımlı Kişiler İçin Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu” konulu genelge ile “Engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu veya “Hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu” ibaresi yazılı olduğu sağlık raporlarının Aile Hekimleri tarafından düzenlenmesi talimatlandırılmıştır. Kendisine rapor düzenlenmiş hastalar, seyyar sandık kurulu aracılığıyla oy kullanmak istemeleri halinde Aile Hekimlerinden alacakları sağlık raporları ile birlikte bir yakınları aracılığıyla “Seyyar Sandık Talep Formu”nu doldurarak ilçe seçim kuruluna başvuracaklardır. Daha önceden ağır engelli raporu bulunan ve sağlık kurumlarımıza erişemedikleri için evde sağlık hizmetlerinden faydalanan vatandaşlarımızın listesi Aile Hekimlerine iletilmiştir. 4 Mayıs 2018 tarihine kadar Aile Hekimleri tarafından bu hastaların değerlendirilmesi istenmiştir.

Yatağa bağımlı oldukları halde listelerde bulunmadıkları için değerlendirilemeyen veya güncel durumları bilinmediği için rapor düzenlenmemiş vatandaşlar, talepleri halinde 7-11 Mayıs tarihleri arasında Aile Hekimlerine başvurarak yatağa bağımlı raporu talep edebileceklerdir. Seçmen listeleri 12 Mayıs 2018 tarihinde kesinleştirilmiş olacağından tüm iş ve işlemlerin bu tarihe kadar tamamlanması gerekmektedir. Seçmen listeleri kesinleştirildikten sonra sağlık özrü nedeniyle oy kullanmaya gitmekte zorlanan vatandaşlarımızın taleplerinin karşılanmasına yönelik Sağlık Bakanlığı tarafından gerekli çalışmalar planlanacaktır”

(Emre URAL)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:25
Güneş 06:49
Öğle 12:30
İkindi 15:31
Akşam 18:02
Yatsı 19:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@