Enerji verimliliği masaya yatırıldı

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi (DEK-TMK) tarafından UNDP GEF Küçük Destek Programı (SGP) desteği ile “İl İl Enerji Verimliliği Projesi” toplantısı yapıldı.

Güncel 02.12.2014, 23:51 02.12.2014, 23:51
1027
Enerji verimliliği masaya yatırıldı
Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi (DEK-TMK) tarafından UNDP GEF Küçük Destek Programı (SGP) desteği ile “İl İl Enerji Verimliliği Projesi” toplantısı yapıldı.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen tanıtım toplantısına Vali Yardımcısı Fikret Zaman, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. H. Murat Mercan, Yenilebilir Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, kamu, sivil toplum ve akademik kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. H. Murat Mercan, daha az enerji ile daha çok üretim yapmanın yollarını beraber aramaları gerektiğini belirterek, “Türkiye’de tüketilen enerjinin yüzde 75’i ithal. Suyumuz var, rüzgârımız var, güneşimiz var, çöpümüz var. Tüm bu enerji kaynaklarımızı topladığımızda ancak tükettiğimiz enerjinin yüzde 25’inin karşılandığını görüyoruz” dedi.

Enerji dahil her alanda verimliliğin artırılması gerektiğini belirten Yenilebilir Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu, "Eğer verimlilik konusunda gerekli tedbirleri alamazsak Türkiye'nin önümüzdeki 10 yıl içerisinde yıllık enerji ihtiyacı yüzde 5'ler mertebesinde artacaktır. Geçmiş 20-25 yıla baktığımızda da bu rakam yine 4-5 arası bir değerde gerçekleşmiş. Bu yüksek artış Türk ekonomisi üzerinde sadece enerji ithalatı, kaynak ithalatı açısından değil, enerji tesis yatırımları açısından da büyük bir yük getiriyor. İşte verimlilik alanındaki öngörülen hedefleri yakalayamadığımız takdirde, o hedeflere ulaşamadığımız durumda, önümüzdeki 10 yıl içerisinde enerji sektöründe, sadece tesis yatırımları açısından 130 milyar dolara yakın bir yatırım ihtiyacı söz konusudur" diye konuştu.

Vali Yardımcısı Fikret Zaman ise enerjide verimlilik konusunun sadece sanayicileri değil tüm toplumu ilgilendiren önemli bir konu olduğunu söyledi.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından modetarörlüğünü Vali Yardımcısı Zaman’ın yaptığı panele geçildi. Panelde Enerji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Nilgün Açıkalın “Türkiye’nin enerji görünümü”, Yenilenelebilir Enerji Genel Müdürü Bora Omurtay “Enerji verimliliğinde temel kavramlar ve enerji verimliliğinin önemi”, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzman yardımcısı Ferdi Keskin “Binalarda enerji verimliliği mevzuatı”, Silverline Endüstri Genel Müdürü Uğur Yeşilkanat “Enerji verimliliği önlemleri ve uygulama örnekleri” konusunda birer sunum yaptılar.
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@