“En sık görülen kanserlerin en az üçte biri önlenebilir nitelikte”

Kanserle Sağlıklı Yaşam Derneği (KA-DER) Başkanı Bekir Şahin, Dünya Kanser Günü nedeniyle yazılı açıklamada bulundu.

Güncel 05.02.2021, 23:07
85
“En sık görülen kanserlerin en az üçte biri önlenebilir nitelikte”

Her yıl 4 Şubat’ta milyonlarca ölüme neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığa karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalar düzenlendiğini belirten Şahin, “Dünya Kanser Günü de ilk kez 2005 yılında Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) tarafından düzenlenmiştir. Aynı yıl ülkemizde de Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği tarafından başlatılmış, dünyada ve ülkemizde kanser konusundaki en büyük kampanyalardan biri olmuştur. Kansere karşı artık her zamankinden daha uyumlu ve koordineli bir mücadeleye ihtiyaç vardır” dedi.

Dünya’da her yıl yaklaşık 14 milyon, ülkemizde de 200 bin kişiye yeni kanser tanısı konulduğuna işaret eden Şahin, “Bununla birlikte kanser tanı ve tedavilerinde son 10 yıldaki gelişmeler ile hastaların yaşam süresi ve kalitesi de önemli ölçüde artış gösteriyor. Kanser vakaları; sigaradan uzak durmak, sağlıklı beslenmek, fiziksel aktivite ve düzenli kontroller sayesinde neredeyse %50’ye varan oranlarda azaltılabiliyor” diye konuştu.

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) önderliğinde, her yıl 4 Şubat “Dünya Kanser Günü”nde, kanserden korunma ve erken tanının önemine vurgu yapan etkinlikler gerçekleştirildiğine vurgu yapan Şahin, yaptığı yazılı açıklamasında şunları söyledi:

“Bu etkinliklerle; toplumda sarsıcı etki yaratan kanser korkusunun yerini, kanserin önlenebilir ve erken tanıda tedavi edilebilir bir hastalık olduğu bilincinin oluşturulması ve duyarlı olunması hedefleniyor.

Kanser, bazı çevrelerde hakkında konuşulması çok zor bir konudur. Ancak bu hastalıkla açık bir şekilde mücadele etmek; hem hasta hem de kanserle mücadele politikaları açısından daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır.

Pek çok kanser için uyarıcı belirti ve bulgular vardır. Bu işaretleri izleyerek erken teşhis mümkün olabilmektedir.

Hem kişi hem de toplum ve politika bazında doğru strateji ile yapılabilecek çok şey mevcuttur. En sık görülen kanserlerin en az üçte biri önlenebilir niteliktedir.

Dünya Kanserliler Günü “Yapabiliriz yapabilirim” için harekete geçmede ve söz vermede önemli bir fırsattır. “Yapabiliriz, yapabilirim” seçeneklerini gerçekleştirmek için tercihiniz ne olursa olsun kansere karşı mücadelede bir fark yaratabiliriz ve yaratabilirsiniz. Bu vesileyle, mutlu, umutlu ve sağlıklı kalın.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@