EN BÜYÜK KÜLTÜR PROJESİ

Çorum Devlet Tiyatrosu binası, kültür salonu olarak 1968 yılında hizmete girmişti. Eskiyen binanın baştan sona elden geçirilmesi gerekiyor, ama “astarı yüzünden pahalı” misali, onarımı rantabl bulunmuyor ve Çorum’a yeni bir “kültür merkezi” yapılması gereği ortaya çıkıyor.

Güncel 19.02.2014, 02:39 19.02.2014, 02:42
1582
EN BÜYÜK KÜLTÜR PROJESİ
Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün bu tezini benimseyen Vali Sabri Başköy, Bakanlık eliyle Çorum’a yeni bir kültür merkezi yapımını sağlamak üzere üst düzeyde girişimlerde bulundu. Son olarak TBMM İdare Amiri, Çorum Milletvekili Salim Uslu, konuyu Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’le görüştü.

Bakan Çelik’in talimatı doğrultusunda, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Murat Gürül ile Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğü Kültür Merkezleri Daire Başkanı Çağdaş Şener, önceki gün Çorum’a gelerek konuya ilişkin incelemelerde bulundular.

Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru’nun verdiği bilgiye göre, bu yıl içinde planlama ve projelendirme çalışmalarının tamamlanması benimsendi. Proje ortaya çıktıktan sonra yer konusunda seçenekler değerlendirilecek. Yaklaşık 15 milyon liralık bir maliyetle, kültür merkezi, Çorum’un en büyük kültürel tesisi olacak.

KÜLTÜR MERKEZİ GERÇEKLEŞME YOLUNDA

Bugün “Çorum Devlet Tiyatrosu” adını taşıyan eski “Kültür Salonu”nun projesini, ÇEKVA’nın Kurucu Başkanı da olan hemşehrimiz Mimar Prof.Dr. Turan Ilgaz çizmiş, Özel İdare tarafından yapılan salon 1968’de Çorum’un sosyal ve kültürel yaşamındaki yerini almıştı.

Tiyatro Salonu, Çorum ölçeğindeki hiçbir kentte bulunmayan “görkemli” bir salondu. Tiyatro oyunları ve müzik konserleri yanında, törenler, okul etkinlikleri ve her türlü konferans, panel gibi toplantılar için de değerlendiriliyordu.

Hatta, Çorum’da turistik otellerin ve kaliteli salonların bulunmadığı dönemde, Kültür Salonu’nun fuayesi, taşıma masa-sandalyelerle, düğünler için prestijli bir mekân oluşturuyordu.

Çeşitli zamanlarda küçük onarımlar görmüş olan Devlet Tiyatrosu’nun artık geniş çaplı bir onarımdan geçirilmesi kaçınılmaz hale gelmişti.

Teknik incelemeler sonucunda, salonun onarımının çok pahalıya malolacağı, hatta yenisini yapmanın daha ucuza geleceği tespit edilince, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yatırım programı çerçevesinde Çorum’a büyük bir “Kültür Merkezi” yapımının gündeme alınması için arayışlar başladı.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Özüdoğru’nun bu yöndeki çabalarına Vali Sabri Başköy sahip çıktı ve üst düzeyde bürokratik girişimlerde bulunmaya başladı.

TBMM İdare Amiri, Çorum Milletvekili Salim Uslu da konunun takipçisi oldu. Uslu, son olarak konuyu Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e iletti.

Nihayet önceki gün, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Murat Gürül ile Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğü Kültür Merkezleri Daire Başkanı Çağdaş Şener, Bakan Çelik’in talimatı doğrultusunda Çorum’a gelerek konuya ilişkin incelemelerde bulundular.

Dün gazetemizi ziyaret eden Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Özüdoğru’dan aldığımız bilgiye göre, henüz plan ve projesi ortaya çıkmamakla birlikte, Kültür Merkezi’nin yaklaşık 15 milyon liraya malolacak bir yatırım olarak Çorum’un en büyük kültür projesi olması bekleniyor.

Yer olarak da, Lise’nin arka bahçesinden bir bölüm daha katılarak mevcut Devlet Tiyatrosu’nun yeri düşünülebileceği gibi, Belediye’nin Kerebi Gazi Otoparkı’nı bu yatırıma tahsis edebileceği de söyleniyor.

Yer seçeneklerinin, projenin ortaya çıkmasından sonra daha isabetli biçimde değerlendirilebileceği düşünülüyor.

Yeni kültür merkezinde, 800-1000 kişilik çok amaçlı salon, 400-500 kişilik tiyatro salonu, daha küçük bir toplantı salonu, sergi salonu, sanat atölyeleri ve farklı amaçlar için de değerlendirilebilecek geniş bir fuaye tasarlanıyor.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@