Emzirme Haftası’na renkli ve sıcak tanıtım

Çorum Özel Hastanesi, toplumun sağlık bilincinin yükseltilerek anne ve çocuk sağlığını daha etkin sağlanması bilincini vurgulamak için, tüm dünyada ve ülkemizde her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Emzirme Haftası” nedeniyle bir tanıtım etkinliği düzenledi.

Güncel 02.10.2014, 00:33 02.10.2014, 00:35
1035
Emzirme Haftası’na renkli ve sıcak tanıtım
Çorum Özel Hastanesi, toplumun sağlık bilincinin yükseltilerek anne ve çocuk sağlığını daha etkin sağlanması bilincini vurgulamak için, tüm dünyada ve ülkemizde her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Emzirme Haftası” nedeniyle bir tanıtım etkinliği düzenledi.

Özel Hastane, emzirmenin ve anne sütünün önemine dikkat çekmek üzere Gazi Caddesi’nde Kültür Park karşısında stant açtı. Hemşireler Kıymet Türksal ve Şermin Erkan, annelere çeşitli broşürler verirken, çocuklara ise balon armağan ettiler.

Türksal ve Erkan, yapılan organizasyon hakkında şu bilgileri verdi:

“Son yıllarda Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları ve bütün sağlık çalışanlarının çabalarıyla ülkemizde ‘ilk 6 ay sadece anne sütü verme ve emzirme’ oranları giderek artmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin ilk 6 ay, su dâhil hiçbir ek gıda almadan, yalnızca anne sütüyle beslenmesini, daha sonra ek gıdalara başlanarak emzirmeye 2 yaşına kadar devam edilmesini önermektedir. Buna karşın annelerin büyük çoğunluğu bebeklerine yapay yiyecek ve içecekler vermeye oldukça erken dönemlerde başlamakta ve 2 yaşından çok önce anne sütüyle beslemeyi kesmektedirler.

Anne sütünün erken kesilmesinin veya erken dönemde ek besinler verilmesinin sık rastlanan nedenleri, annelerin emzirmede güçlüklerle karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilememeleri veya sütünün yetersiz olduğunu düşünmeleridir.

Emzirme konusunda annelerin desteklenmeye ihtiyacı vardır.

Emzirme bütün bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi açısından en uygun gıdayı sağlamanın eşsiz bir yoludur. Bebek için tek en iyi besin anne sütüdür. Emzirme, hem annenin hem de bebeğin sağlığını korur. Anne doğumdan kısa bir süre sonra aldığı kiloları geri verebilir, rahim daha çabuk toparlanır. Anne ve bebek arasında yakın bağ kurulur. Emziren annelerde meme ve yumurtalık kanseri riski azalır. Bebeğin beslenmesi için özel hazırlık gerektirmez ekonomiktir. Doğumdan kısa bir süre sonra ilk yarım saat içinde emzirilmeye başlanmalıdır. Annenin ilk gelen sarı renkte sütü halk arasında ağız sütü olarak bilinmektedir. Ağız sütü bebeğin ilk aşısıdır. 0-40 günlük bebeklerin emmeme süresi üç saati geçerse anneler mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvuruda bulunmalıdırlar. Anne sütü bebeği ishal, soğuk algınlığı, öksürük, kansızlık ve diğer hastalıklardan korur. Anne sütünün hazmı kolaydır. Anne sütü alan bebeklerde karın ağrısı, pişik, kabızlık ve ishal daha az görülür. Anne sütünün yapısı bebeğin ihtiyacına göredir. Bebeklerimize yaşamının ilk altı ayında sadece anne sütü verilmelidir. Ek gıdalara altıncı ayın sonunda başlanmalı, iki yaşına kadar ek gıdalarla birlikte emzirilmeye devam edilmelidir. İlk altı ay boyunca bebeğe anne sütünden başka Hiçbir besin ve sıvı (su, şekerli su v.s.) verilmemelidir. Anne sütü sağıldıktan sonra dış ortamda oda ısısında 3 saat buzdolabında üst rafta 3 gün derin dondurucuda 3 ay bozulmadan kalabilir. Ancak anne kendi beslenmesine de çok özen göstermelidir. Emzirme sırasında problem yaşayan anneler en yakın sağlık kuruluşuna başvurup, bu konuda yardım ve bilgi talebinde bulunmalıdırlar.”
(ÇORUM HABER)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 04:55
Güneş 06:20
Öğle 12:38
İkindi 16:04
Akşam 18:47
Yatsı 20:06

Gelişmelerden Haberdar Olun

@