Emniyetten Kurban Bayramı tedbiri

Kurban Bayramını vatandaşların huzur ve güven içerisinde geçirmesini sağlamak amacıyla her zaman alınan ve uygulanan trafik ve asayiş tedbirlerine ilave olarak 26 Ağustos-04 Eylül 2017 tarihleri arasında Çorum Emniyet Müdürlüğü tarafından ek tedbirler alınacağı ifade edildi.

Emniyetten Kurban Bayramı tedbiri

Kurban Bayramını vatandaşların huzur ve güven içerisinde geçirmesini sağlamak amacıyla her zaman alınan ve uygulanan trafik ve asayiş tedbirlerine ilave olarak 26 Ağustos-04 Eylül 2017 tarihleri arasında Çorum Emniyet Müdürlüğü tarafından ek tedbirler alınacağı ifade edildi.

26 Ağustos 2017 Cumartesi 01:02
Emniyetten Kurban Bayramı tedbiri

Yapılan açıklamada, halkın yoğun olarak bulunduğu alış-veriş merkezleri, pazar yerleri ve ana caddelerde, hırsızlık kapkaç, yankesicilik ve dolandırıcılık konuları ile ilgili ekip sayısının artırılarak, denetim ve kontrollerin sıklaştırılacağı belirtildi.

Bayram süresince tatil ve ziyaretler sebebiyle vatandaşların evlerinden ayrılabileceklerinin değerlendirildiği açıklamada, evden hırsızlık olaylarına karşı motorize ve yaya devriye sayısının artırılacağı dile getirildi.

Çorum Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Arife günü ve bayram günlerinde vatandaşların yoğun olarak ziyaretlerde bulunacakları şehitlik ve mezarlıklar çevresinde güvenlik önlemlerinin artırılacağı ifade edildi.

Yapılan açıklamada şöyle denildi: “Kalpazanların, Kurban Bayramını fırsat bilerek piyasaya sahte para sürebilecekleri değerlendirilerek öncelikle kurban satış noktalarındaki görevli sayıları artırılmıştır.

Kurbanlık hayvan satışlarının yapıldığı hayvan pazarlarının ekipler marifetiyle kontrolü yapılmakta olup özellikle geceleri hayvan hırsızlarına karşı gerekli tedbirler alınmıştır.

Çorum Valiliği Kurban Hizmetleri Komisyonunca alınan karara istinaden ilimizde (9) bölge kurban kesim yeri olarak belirlenmiş, halkımızın kurbanını huzur içinde kesmesi için kurban kesim bölgelerinde ekip görevlendirilmesi yapılmıştır.

Otobüs terminallerinde yolcu kapasitesi artacağından terminalde görevli personel sayısı artırılmış, terminal görevlilerince bagaj ve eşyaların yolculara bilet gösterilerek teslim edilmesi hususunda gerekli uyarılar yapılacaktır.

Ankara ve Samsun yolu Çorum istikametlerinde kurulan uygulama noktalarında 24 saat esasına göre kontrollerin yapılmasına devam edilerek, halkımızın, bayramı huzur ve sükun içerisinde geçirebilmesi için kontrol ve denetimler aralıksız sürdürülecektir.

Bayram süresince şehir içerisinde ve şehirlerarası yollarda trafik yoğunluğu yaşanabileceğinden görevli ekip sayıları artırılacak şekilde görevlendirme yapılmıştır.

Bayram tatillerinde meydana gelen trafik kazalarının nedenleri incelendiğinde, bu kazaların önemli bir bölümünün hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, cep telefonu kullanımı, kırmızı ışık ihlali ve yorgunluk, gibi nedenlerden meydana geldiği görülmekte olup, bu ihlallerin önlenmesine yönelik denetimlere ağırlık verilecektir.

İki yönlü trafiğin kullanıldığı karayollarında, bayram tatilinin başlangıç ve bitiş günlerinde trafik yoğunluğunun önemli oranlarda artığı tespit edilen yol kesimlerinde, gerek görülmesi halinde ağır tonajlı araçların (Tır, Kamyon, Tanker gibi) uygun yerlerde kısa sürelerle trafik akımı normale dönünceye kadar bekletilmesi sağlanacak, daha sonra bu araçlar trafik yoğunluğu oluşturmayacak şekilde belli zaman aralıkları ile trafiğe çıkarılacaktır.

Trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen hava, yol ve trafik durumları hakkında basın ve yayın organlarına bilgi verilecek, yol kullanıcılarının zamanında uyarılması ve tedbirli olmaları sağlanacaktır.

Çorumlu hemşerilerimizin sadece olay olduğunda değil, olay olmadan önce de şüphelendikleri durum ve şahıslarla ilgili olarak her türlü ihbar, istek ve şikâyetlerini 155 Polis İmdat hattına veya 224 10 09 numaralı telefona bildirmeleri hususu önem arz etmektedir.”

(Haber Merkezi)