Emine Ercan mezarı başında anıldı

10 Ekim 2015 tarihinde terör örgütü IŞİD’in Ankara Tren Garı önündeki canlı bomba saldırısında yaşamını yitiren Emek Partisi üyesi Emine Ercan, Çorum merkeze bağlı Büyükdivan köyündeki mezarı başında anıldı.

Emine Ercan mezarı başında anıldı

10 Ekim 2015 tarihinde terör örgütü IŞİD’in Ankara Tren Garı önündeki canlı bomba saldırısında yaşamını yitiren Emek Partisi üyesi Emine Ercan, Çorum merkeze bağlı Büyükdivan köyündeki mezarı başında anıldı.

10 Ekim 2018 Çarşamba 20:22
Emine Ercan mezarı başında anıldı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından 10 Ekim 2015 Pazar günü Ankara’da düzenlenen “Emek-Demokrasi ve Barış” mitingi, daha başlamadan IŞİD mensubu iki teröristin kendilerini patlatması ile kana bulanmıştı. 103 yurttaşın yaşamını yitirdiği, 500’ü aşkın yurttaşın ise yaralandığı saldırının ardından üç yıl geçti.

Çorum’da Emek ve Demokrasi Platformu tarafından 10 Ekim saldırısında yaşamını yitiren Emine Ercan için bir anma programı düzenlendi. Büyükdivan Köyü’ndeki mezarı başında yapılan anma programına, siyasi partilerden, sendikalardan ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinden yönetici ve üyeler katıldı.

Yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından bir konuşma yapan KESK Dönem Sözcüsü ve BES Şube Başkanı Ertuğrul Alper, Türkiye’nin uzun süreden beri yoğun bir şiddet ve baskı ikliminde yaşadığını belirterek, “10 Ekim katliamı, içinde bulunduğumuz bu korku rejiminin en önemli ve trajik sembollerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Ülkemizin bu karanlıktan kurtulması, başta 10 Ekim olmak üzere o dönemde birbirini ardına yaşanan kitlesel katliamlarla hesaplaşılmasıyla mümkündür. Bu hesaplaşma, yitirdiğimiz arkadaşlarımıza karşı en büyük sorumluluğumuzdur” dedi.

“Emek, barış ve demokrasi fikri, 10 Ekim’de bizlerden koparılan arkadaşlarımızın en büyük düşüydü” diyen Alper, “Bizler bu düşün peşinden koşmaya, arkadaşlarımızın düşünü gerçek kılmak için mücadele etmeye, ayrım yapmaksızın herkesin eşit haklar temelinde, barış içinde bir arada yaşaması için ölümü değil, yaşamı ve yaşatmayı ısrarla savunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“DAVA BİZİM İÇİN BİTMEDİ”

Ercan’ın eşi Cuma Ercan ise mahkeme süreci ile ilgili bilgi verdi. Katliama ilişkin dava sürecinde 19 sanığa ceza verildiğini, 16 sanığın ise halen firarda olduğunu kaydeden Encan, “Dava bizim için bitmedi. Barış kelimesinin anlamını ve değerini de mücadelemizde devam ettireceğiz” dedi.

Katliamın gerçekleştiği Ankara Tren Garı’na bir anıt yapılmasını istediklerini belirten Ercan, mağdurların avukatlarının da adeta iğneyle kuyu kayarcasına delil topladığını ifade ederek, “Ne yazık ki mahkeme heyeti sunulan delilleri dikkate almadı. Kendi önlerindeki dosyada ne vardıysa ona göre bir karar verdiler. Yetmemiş gibi davanın yerini de Ankara’dan alıp Sincan’a taşıdılar. Ama buna rağmen aileler, davaya sahip çıktı” dedi. (Taner ŞİMŞEK)