Emekçiler bayramlarını kutladı

Türk-İş, DİSK ve KESK tarafından düzenlenen 1 Mayıs mitingine katılan 2 bini aşkın işçi ve emekçi, işten atılmaların sona ermesini ve kölelik koşullarını andıran çalışma şartlarının iyileştirilmesini istediler.

Güncel 01.05.2015, 16:12 01.05.2015, 16:13
1354
Emekçiler bayramlarını kutladı
Başta ekonomik krizin işçi ve emekçiler üzerine getirdiği yıkım politikaları olmak üzere, özelleştirmelere, taşeronlaştırmaya, sosyal güvenliğin tasfiyesine, iş cinayetlerine, işsizlik ve yoksulluğa karşı tepkilerini dile getiren emekçiler, kimsenin gündüzleri işsiz gezmediği, geceleri aç yatmadığı bir Türkiye istediler.
Türk-İş, DİSK ve KESK çağrısıyla Saat Kulesi önünde toplanan emekçiler, sloganlarla, marşlarla mitingin yapılacağı Abide Meydanı’na doğru yürüdüler.
1 Mayıs mitinginde KESK’e bağlı Eğitim Sen kitleselliğiyle dikkat çekerken, BES, SES, Tüm Bel Sen, Tarım Orkam Sen ve Kültür Sanat Sen üyeleri de sendikalarının pankartının arkasında yürüdü. Mitinge Türk-İş’e bağlı sendikalardan Şeker-İş ve Yol-İş, DİSK/Emekli-Sen, Sosyal-İş, Çağdaş Avukatlar Derneği, Toplumsal Dayanışma, CHP, HDP, Emek Partisi, Emek Gençliği, Çarşı Grubu, Halkevleri ve Birleşik Haziran Hareketi katıldı.
1 Mayıs nedeniyle düzenlenen mitinge siyasi partiler ve milletvekili adaylarının da ilgisi yoğun oldu.
Mitinge CHP Çorum Milletvekili ve 1. sıra milletvekili adayı Tufan Köse ile milletvekili adayları Muharrem Bozdoğan, Dinçer Solmaz, Saim Topgül, CHP İl Başkanı Gürsel Yıldırım ve Ali Rıza Suludere, HDP Milletvekili adayları Muharrem Özünel, Meliha Üşüdür, Hasibe Beyaz, HDP İl Eş Başkanı Ali Akkaya, MHP 4. sıra milletvekili adayı Ali Akcan, MHP Merkez İlçe Başkanı Sinan Özcan, EMEP İl Başkanı Cafer Gökmen, Merkez İlçe Başkanı Feyzullah Aygün ve çok sayıda siyasi parti üyesi katıldı.
Özellikle inşaat işçileri, elektrik işçileri ve büro işçilerinin çeşitli sendika ve partilerle birlikte yürüdükleri görüldü. AKP hükümetinin neo liberal politikalarına karşı tepkilerin dile getirildiği mitingde inşaat işçileri ve tekstil işçileri, EMEP ile birlikte yürüyerek, çalışma koşullarının ağırlığına dikkat çeken slogan attılar.
1 Mayıs mitingi, 1977’de ve Gezi Parkı direnişinde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından başladı.
Mitingde Türk-İş İl Başkanı Sefer Kahraman, KESK Dönem Sözcüsü Nevzat Veldet ve DİSK Emekli Sen Başkanı Ömer Sözüdoğru birer konuşma yaptı. 1 Mayıs mitingi, Eğitim-Sen müzik grubunun konserinin ardından sona erdi.

(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:23
Öğle 12:37
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 20:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@