“Ekonomideki durum, yanlış politikaların sonucu”

CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, hayat pahalılığının milleti ezmeye devam ettiğini söyledi.

Güncel 11.02.2019, 22:20
284
“Ekonomideki durum, yanlış politikaların sonucu”

Açıklanan enflasyon rakamlarından görüldüğü üzere enflasyonun hızla yukarı çıktığını belirten Tüfekçi, “Vatandaşa ve piyasalara yansıyan gerçek enflasyon resmi rakamların çok çok ötesinde. Çarşı ve pazarda fiyatlar ateş pahası” dedi.

“Çiftçinin, pazarcının, esnafın, sebze ve meyve alan halk bu garip ticaretten asla memnun değildir” diyen Tüfekçi, mevcut iktidarın 17 yılına bakıldığında ne doğru düzgün bir hal yasası ne de alışveriş merkezi yasasının çıkarmadığını dile getirdi.

Türkiye’de yıllık sebze enflasyonunun yüzde 94.72’ye çıktığını, mevcut iktidarın 17 yıldır uyguladığı yanlış tarım politikalarının sonucunun ülkeyi bu günlere getirdiğini kaydeden Tüfekçi, açıklamasına şu şeklide devam etti:

“1 adet marul 5.95 lira, pırasa 5.95 lira, turp 2.40 lira, sivri biber 11.90 lira, portakal ve mandalina 4 ila 5 lira arasında, karnabahar 4.75 lira, havuç 4.95 lira, yer elması 6.95 lira semizotu, 8.95 lira, en ucuz zeytin 24 lira, Bunların içinde, ekmek, peynir, yağ, doğalgaz gideri yok. 4 kişilik bir aile aylık 2 bin 707 liraya ihtiyaç duyuyor. Asgari ücret 2 bin 20 lira. Yani bir asgari ücretli, yağ, et kullanmadan su ile pişirse bile sadece sınırlı mevsim sebzeleri bile alacak güce sahip değil.

Üretim girdileri yanında elektrik mazot ve ulaşım giderlerindeki artışlarla fiyatları katladı, Mevcut iktidarın yaklaşımları ile de sorunun çözümlenemeyeceğini, tarımda planlama ve üretimde ucuz girdi sağlamadan da sıkıntıların bitmeyecektir.

Üretim maliyetlerindeki artış ve girdi fiyatlarındaki yükselişin, üreticinin ürün üretmemesi sorununu da doğuracaktır. Sebze fiyatlarındaki artışta aracıların etkisi tartışılmaz. Fakat nakliye, mazot, ulaşım giderleri ile girdi fiyatları değerlendirilip enflasyonun etkisi dikkate alınmadan değerlendirme yapılamaz, bir ürünün bir kentten başka bir kente nakliyesi ürünün kendi fiyatı kadar üstüne ekleniyor.

Üreticilerin girdi maliyetlerine bakıldığında yeraltından elektrik enerjisi kullanılarak çıkarılan sulama suyu önemli bir maliyet. Son yıllarda 4 milyon hektar tarım arazisinin ülkemizde yok olduğunu, bunun nedeninin ise kent çevrelerindeki ekilebilir alanların, yanlış yapılaşma, yanlış sanayi alanları seçimi sonucu betona bürünmesi ve tarımsal alanlardaki göçün varlığından kaynaklanıyor.

Yabancılar sürekli tarım arazileri alıyor. Yerli çiftçi icralık olduğu için arazilerini satmak zorunda kalıyor. Giderek tarımdan uzaklaşan köylerimizde nüfus azalıyor. Mevcut iktidar 17 yıldır bu sorunlara çözüm bulamıyor. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Et ve Balık Kurumu ve Toprak Mahsulleri Ofisi gibi çiftçinin üreticilerin yanında olan kurumlar, özelleştirme kapsamında içleri boşaltıldı. Tarım arazileri doğru değerlendirilip bilimsel tarım yapılmadı. Sudan´a gidip tarım arazisi kiraladılar ve orada yetiştirecekleri ürünleri Türkiye´de satacaklar. Sudan tarımının sorunlarıyla ilgilenen, Sudan çiftçisinin yanında olan iktidar ne yazık ki Türk çiftçisinin sorunlarını görmezden geliyor.

Sorunun çözümü için kalıcı olarak aile tipi tarıma yönelmek, planlı ve bilinçli tarım politikası izlemek, kentten köye dönüş projesini desteklemek gerekiyor. Bu sorunların çözülmemesi durumunda ülkemizde tarım ve hayvancılığın daha da sorunlu olması kaçınılmaz

Para bolken tedbir almayan iktidarın şimdi marketçiden, pazarcıdan ve bu acayip ticaretten şikâyet ediyor, Bu pahalılığın tek sorumlusunun, ülkeyi sıcak paraya teslim eden, üreticiden tüketiciye giden zincirde yandaş aracılara, komisyonculara müdahale etmeyen, 17 yıldır bu işe göz yuman mevcut iktidardır.

Tarlasını ekmeyen, üretim yapmayan, evine gramla sebze ve meyve alan vatandaşların çözüm beklemesine rağmen mevcut hükümet ne yapacağını bilmiyor. Milletin her türlü yetkiyi vermesine rağmen iktidar gereğini yapamadı ve milletten koptular.

Ocak-Kasım aylarını kapsayan 11 aylık dönemde tüketici kredisi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 215 bin 842 kişiden, 1 milyon 284 bin 261 kişiye çıktı. Ekonomik krizin derinden hissedildiği bu dönemde vatandaşlarımız kredi kartlarından çok tüketici kredilerini geri ödemekte zorlandı.

11 aylık dönemde tüketici kredilerini ödeyemeyenlerin sayısı 137 bin 391 kişi birden artarak 826 bin 899 kişiye fırladı. Buna karşılık kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı aynı dönemde yaklaşık 76 bin kişi azalarak 744 bin 865 kişiye düştü.”(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 30 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:28
Öğle 12:36
İkindi 15:55
Akşam 18:33
Yatsı 19:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@