“Ekmek mücadelesinde yanınızdayız”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Cengiz Atlas, beraberindeki parti yöneticileri ile birlikte Dodurga-Alpagut Linyit İşletmeleri’nde çalışan maden işçileri ile görüştü. İşine son verilen 161 maden işçisinin tekrar madene dönmesini isteyen Atlas, emek mücadelesinde maden işçilerine destek olacaklarını söyledi.

Güncel 25.11.2014, 00:26 25.11.2014, 00:27
1383
“Ekmek mücadelesinde yanınızdayız”
Dodurga ilçesine bağlı Alpagut Köyü’nde faaliyet gösteren maden ocağında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından denetim yapılmış ve madende üretimin durdurulmasına karar verilmişti.

Ocak güvenliğinin sağlanması ve eksikliklerin giderilmesi için üretimi durdurulan maden ocağında, iddialara göre firma sahibi ocağı kapatma kararı alarak 220 işçiden 161’inin işine son verdi.

Bu duyum üzerine harekete geçen CHP İl Başkanı Cengiz Atlas, beraberinde ADD Şube Başkanı Uğur Demirer ve bazı parti yöneticileri ile birlikte Dodurga’ya giderek maden işçileri ile görüştü.

Maden işçilerinden konu ile ilgili bilgi alan Atlas, Cumhuriyet Halk Partisi olarak konunun takipçisi olacaklarını belirterek emek mücadelesinde maden işçilerine destek vereceklerini söyledi.

CHP’li milletvekillerinin Soma faciasından önce madenlere yaşam odası yapılması için TBMM’ye kanun teklifi verdiğini hatırlatan Atlas, “AKP’li milletvekillerinin oyları ile bu teklifimiz reddedildi. Soma’da 301, Karaman’da ise 18 işçimiz göz göre göre şehit edildi. Madenlerdeki eksikler giderilmesi gerekirken madencilerimizin işine son veriliyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu kardeşlerimizin yanında olacak, haklarını savunacağız” dedi.

Dodurga-Alpagut Linyit İşletmeleri firma sahibinin İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nu ihlal ettiğini belirten Atlas, “Birleşemezseniz, direnmezseniz kazanamazsınız. Bu sizin davanız, bu maden sizin ekmek kapınız. Maden sahibi, özelleştirme adı altında devletin madeninden çıkarttığı kömürü devlete geri satıyor. Burada en büyük pay sizin. İşveren iyi niyetli olursa maden 15 günde tekrar açılır. Siz kader der, boyun bükerseniz hiçbirinizi işe geri almaz. Yarından itibaren işlerinize geri dönün. CHP olarak ekmek mücadelesinde yanınızdayız” dedi. CHP İl Başkanı Cengiz Atlas, Çorum Barosu’ndan avukatlar ile birlikte Salı günü (bugün) Dodurga’ya tekrar geleceklerini ve firma yetkilileri ile görüşeceklerini söyledi.

“MADENİ BİZ İŞLETELİM”
Maden ocağının tekrar faaliyete geçebileceğini, bunun için çok büyük yatırımların gerekmediğini belirten maden işçilerinden Ali Kara isimli vatandaş ise, “Herkes topraktan korkarken bizler her gün canlı canlı toprak altına giriyoruz. Madende bakım yapılmadığı için 220 çalışandan 161’inin işine son verildi. Kalan 59 işçi yer altında ocakta bulunan makinaları söküyor. Firma yetkilileri bu işi yürütemiyorsa o zaman devlet madeni bize versin, biz işletelim. Kapatılmaya neden olan tüm eksiklikleri biz gideririz. 15 gün içerisinde madeni yeniden çalıştırmaya başlarız” diyor.
(Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@