Ekmek israfında yüzde 100 tasarruf

Hitit Üniversitesi kendi ekmeğini üreterek ekmek israfında yüzde 100’lük bir tasarruf sağladı.

Ekmek israfında yüzde 100 tasarruf

Hitit Üniversitesi kendi ekmeğini üreterek ekmek israfında yüzde 100’lük bir tasarruf sağladı.

22 Haziran 2016 Çarşamba 00:11
Ekmek israfında yüzde 100 tasarruf

Ülkemizde 2013 yılında başlatılan “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” bünyesinde pek çok önemli faaliyet gerçekleştirilirken, Hitit Üniversitesi de bu konuda üzerine düşen sosyal sorumluluk bilincine sahip çıktı.
2013 yılının Haziran ayından bu yana Hitit Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü koordinatörlüğünde faaliyet gösteren Tahıl Ürünleri İşleme Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Laboratuvarı Ekmek Üretim Bölümü’nde ekmek tebliğine uygun, optimum hijyen ve sanitasyon koşullarında üretilen ve el değmeden ambalajlanan roll tipi ekmekler (tam buğday ekmeği/beyaz ekmek) Üniversite yemekhanelerinde tüketime sunuluyor.
Hitit Üniversitesi öğrencileri ile akademik ve idari personelin tüketimine sunulmak üzere gerçekleştirilen ekmek üretimi ile Üniversite bünyesindeki ekmek israfı, üretim ve tüketim aşamalarında büyük oranda engellendi.
Hitit Üniversitesi’nde ekmek üretimine başlanan Haziran 2013 tarihinden önceki 1 yıllık dönemde gerçekleşen ekmek tüketim verileri ile Haziran 2013 tarihinden sonraki 1 yıllık dönemde gerçekleşen ekmek tüketim verileri incelendiğinde, bir önceki yıla oranla %25 oranında tasarruf sağlandığı görüldü.
Haziran 2015-Mayıs 2016 verileri incelendiğinde ise Hitit Üniversitesi bünyesinde yıllık 464 bin 242 adet ekmek üretildiği, bunun yaklaşık % 36’sını tam buğday ekmeğinin oluşturduğu belirtildi.
2015-2016 dönemi içerisinde bir önceki dönemdeki aylık ve günlük tüketim istatistikleri, bu uygulama ile gün sonunda tüketilmeyen ambalajlı ekmek miktarının çok ciddi miktarda azaldığını gösterdi. Günlük tüketilmeyen ekmekler ambalajlı olmaları nedeniyle bayatlamadan bir sonraki gün öncelikli olarak tüketime sunuldu. Haftanın son iş gününde tüketilmeyen ambalajlı ekmekler ise galeta ununa işlenerek menülerin buna göre planlanması sonucunda hafta başında köfte gibi ürünlerin yapımında kullanıldı.
İsraf değerlerinin azaltılmasının yanı sıra, Hitit Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen panel, seminer gibi etkinlikler ile topluma daha sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması amacıyla “tam buğday ekmeği” tüketilmesi de teşvik edildi.(Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 22.06.2016 00:12