Eğitim Sen’den türkü tadında gece

Eğitim-Sen Çorum Şubesi Halk Müziği Topluluğu’nun konseri Devlet Tiyatrosu Salonu’nda gerçekleştirildi.

Eğitim Sen’den türkü tadında gece

Eğitim-Sen Çorum Şubesi Halk Müziği Topluluğu’nun konseri Devlet Tiyatrosu Salonu’nda gerçekleştirildi.

23 Haziran 2018 Cumartesi 01:18
Eğitim Sen’den türkü tadında gece

Siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin yanısıra çok sayıda davetlinin katıldığı konser öncesinde bir konuşma yapan Eğitim-Sen Şube Başkanı Mustafa Gül, “Haziran ayı bizlerin zaman zaman hüzünlendiği, zaman zaman yaşamımıza, toplumumuza ses olmuş, umut olmuş yazar ve şairlerimizi yitirdiğimiz, zaman zaman da yaşamımızın baskılanmaya çalışılmasına karşı isyanımızı "bu daha başlangıç" diyerek alanlarda haykırdığımız bir aydır.

Tam 5 yıl önce Haziran ayında yakılan Gezi ateşinde, Türkiye’de yıllardır kamu emekçilerinin, işçilerin, Kürtlerin, Alevilerin, kadınların, gençlerin, toplumun tüm ezilen ve dışlanan kesimlerinin seslerini yok sayanlara karşı savunulan talepler, günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. Bu nedenle Gezi Direnişi'ni yaşanıp biten bir olay olmaktan çıkarıp, bugüne ve geleceğe etki eden canlı bir süreç haline getiren temel nedenin, Türkiye'de yaşayan ve iktidarın baskıcı, otoriter uygulamalarından rahatsız olan her kesimin, alanlara çıkarak tepkisini göstermiş olduğu unutulmamalıdır.

Bugün de bu birlikteliği var edebilmek, baskıcı, yasakçı ve faşizan politikalara karşı bu topraklarda eşitliği, özgürlüğü ve demokrasiyi yeşertebilmek için daha yoğun gayret göstermemiz, umudun ateşini yeniden canlandırmamız gerektiği açıktır.

Eğitim Sen olarak farklılıklarımızla birlikte eşitçe ve özgürce bir yaşam sürebildiğimiz, savaşın değil barışın egemen olduğu, sömürünün son bulduğu bir hayatı var etmek amacıyla mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimiz bilinmelidir” dedi.

Gül’ün konuşmasının ardından konsere geçildi. Eğitim-Sen üyesi müzik öğretmenleri tarafından oluşturulan koro, birbirinden güzel türküleri seslendirirken, konser davetliler tarafından ayakta alkışlandı.

(Taner ŞİMŞEK)