Eğitim-Sen yöneticilerinden AHİM tazminatı başvurusu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne dava açan KESK’e bağlı sendikaların yönetici ve üyeleri kazandıkları tazminatı alabilmek için Valiliğe dilekçe verdi.

Güncel 21.10.2015, 23:09 21.10.2015, 23:10
774
Eğitim-Sen yöneticilerinden AHİM tazminatı başvurusu

Eğitim Sen’in Çorum’da Valilik önünde basın açıklaması yapılması nedeniyle ceza alan üyeleri Türkiye’deki hukuk yolları tükenince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) dava açtı ve kazandı. Davanın kazanılmasının ardından dün yine Valilik önüne gelen sendika yönetici ve üyeleri davaya ilişkin tazminatlarını almak için Çorum Valiliği’ne dilekçe ile başvurularını yaptılar.
Dilekçeleri teslim etmeden önce bir açıklama yapan Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk şunları söyledi: “24 Mart 2008 tarihinde yapmış olduğumuz bir basın açıklamasından dolayı Çorum Valiliği bizleri dava etmiştir. Türkiye’de hukuk yolları tıkandıktan sonra genel merkezimiz davayı AHİM’e göndermiştir. Yaptığımız basın açıklaması noktasının suç olmadığını AHİM bir kez daha tescilledi. Valiliğin uygulaması ve yerel idare mahkeme kararlarının aslında hukuku egemenler lehine nasıl yontulduğunu bizlere bir kez daha görüyoruz.
Türkiye’de sendikal hak ve özgürlükler mücadelesinin kurucusu ve en büyük öznesi KESK’e bağlı Eğitim-Sen’nin bu mücadelesi ile hiç kimse bundan sonra keyfi olarak basın açıklamasının yapılıp yapılmayacağını kendi başına belirleyemez. Çünkü Anayasa’da ifadesini bulan ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde tescillenen ve Türkiye’nin uluslararası sözleşmelerde imza altına aldığı hukuku kimse çiğneyemez. Bu devletin aklını, bu mantığı AHİM mahkum etmiş ve üyelerimize açılan ceza verilen bu işlemden dolayı da hükümeti ve devleti mahkum etmiştir. Bu kapsamda Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü İnsan Hakları Daire Başkanlığına iletilmek üzere bir dilekçemiz var. Bu dilekçeyi ileteceğiz ve mücadelemizi sürdüreceğiz. Devlet basın açıklamasına katılanların her birine 1500 Avro ödemekle mahkum edildi ve 64 Avro kişi başı mahkeme masrafının karşılanmasına hükmetti. Tabi bu sicilimize de işlendi. Biz bunun sicilden de kaldırılması için önümüzdeki günlerde mahkemeye başvuracağız”
Sendikal mücadeleyi masa başı yerine sokakta yaptıklarını ve bunun bedelini son olarak 102 kişinin hayatını kaybettiği Barış Mitingi’nde ödediklerini söyleyen Öztürk, Ankara’da hayatını kaybeden arkadaşlarına bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifa dileklerini ilettiklerini sözlerine ekledi.
(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
31°
açık
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@