“Eğitim değersizleştiriliyor”

Özgür Eğitim-Sen İl Başkanı Serdar Efe, insan hayatına yönelik riskin söz konusu olduğu bir süreçte, riske dikkat etmek yerine bir takım rutinleri öncelemeye çalışılmasının MEB’i zincirleme hatalara sürüklediğini belirterek, “Şartları bütüncül ele almadan alanla ilgili alınan kararlar, uygulamalarla ilgili verilen kesin tarihler MEB’in kurumsal itibarını zedelediği gibi eğitim alanını da anlamsızlaştırıyor” dedi.

Güncel 31.12.2020, 13:32 31.12.2020, 17:57
229
“Eğitim değersizleştiriliyor”

Yaklaşık bir ay önce salgındaki artış nedeniyle kademeli şekilde geçilen yüz yüze eğitimden vazgeçilerek tekrar uzaktan eğitime geçildiğini belirten Efe, açıklamasında şunları kaydetti:
“Bu geçişte DSÖ, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu gibi yapıların kısa ve orta vadeli net bir açıklaması olmadığı halde MEB, 4 Ocak gibi somut bir tarihi belirtmekle kalmadı ayrıca kendisini, okulları ve öğretmenleri yüz yüze sınavların yapılması ve karne verilmesi noktasında yükümlülük altına soktu. Dolayısıyla kamuoyunu da bu tarih ve yükümlülük doğrultusunda yönlendirdi. Bütün uyarı ve eleştirilere, ‘dersi online verirken sınavı yüz yüze yapmanın mantığı yok’  ikazlarına rağmen sayın bakan klişelen ‘her türlü senaryoya hazırız, A, B, C planlarımız var, tüm simülasyonlar yapıldı’ ifadeleriyle MEB’in bildiğinden şaşmayacağını gösterdi her seferinde. 
Süreç bu yönde devam ederken ve kamuoyuna hiçbir problem olmadığı yönünde telkinler yapılırken sayın bakanın sosyal medya üzerinden açıklaması gündeme geldi. Açıklamada, daha önce vurgulu şekilde dile gelen 4 Ocak sonrası yüz yüze sınavların ertelendiği, karnelerin verilmeyeceği, ilk ve orta okullarda notların katılım eksenli verileceği, liselerde ise ikinci dönem sınavlarının belirleyici olacağı dile geldi. Şimdi bu süreç yönetimine ve aynı zamanda son açıklamanın içeriğine bakmamızda yarar var. Şu tespitle başlayalım, memleketin genel eğitim-öğretim faaliyetini yönetmekle, yönlendirmekle mükellef olan MEB yönetemiyor, yönlendiremiyor maalesef. İkincisi “eğitimin bir muhit, bir iklim” işi olduğu ilkesini maalesef gözetemiyor. Gözetemediği için de “ehem-mühim, elzem-lazım” dengesini yitirmiş durumda. Anormal koşullarda normali sürdürmenin peşinde, normali yönetiyormuş gibi davranmakta. Sürecin başından bu yana dile getirdiğimiz üzere anormal koşulların farkında olmak, belirsizliği dikkate alarak basitleştirmek, ders, yazılı, karne vs. gibi araçları fetişleştirmek yerine genel amaca odaklanmak, öğrenciyi, veliyi, öğretmeni lüzumsuz iş ve işlemlerin muhatabı kılmak yerine koşulların nezaketine uygun davranmak dolayısıyla sürecin kendisinin pedagojik olduğunun bilincinde hareket etmek ve bu yönde iş ve işlemlere yol vermek durumundayız.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
10°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@