“Ecevit’in dürüstlüğü ve saygınlığı bize yol gösteriyor”

CHP Çorum İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, Türk siyasetinin “Karaoğlan”ı, CHP’nin 3. Genel Başkanı, eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in vefatının 12’nci yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Güncel 05.11.2018, 21:10
300
“Ecevit’in dürüstlüğü ve saygınlığı bize yol gösteriyor”

Ecevit’in Türk siyaseti ve solunun en önemli liderlerinden olduğunu kaydeden Tüfekçi, “Cumhuriyet kazanımlarının tavizsiz savunucusu olan Bülent Ecevit'in, iç ve dış politikadaki onurlu, dik duruşu siyaset tarihimizdeki yerini almıştır. Türkiye'de demokrasinin gelişmesine önemli katkısı olan Ecevit'in, dürüstlüğü, kültürü, saygınlığı, bilgi ve deneyimi, demokrat ve halkçı anlayışı her zaman bizlere yol gösterici olacaktır” dedi.

Bülent Ecevit’in kişisel tarihinin başından sonuna kadar demokrasi dersi niyetine okutulabilecek detaylarla dolu olduğunu belirten Tüfekçi, mesajının devamında şu ifadelere yer verdi:

“1957 yılında CHP’den milletvekili olan Ecevit, 1961-1965 yılları arasında İsmet İnönü’nün CHP’sinin koalisyon hükümeti sürecinde Çalışma Bakanlığı yaptı. Çalışma bakanı olarak görev yaptığı dönem boyunca çalışan kesimlerin haklarının genişletilmesi için mücadele verdi. Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu’nun çıkarılması, sosyal güvenlik haklarının genişletilmesi için çaba harcadı. İşçi ve emekçi dostu Bir çalışma bakanı olarak Ecevit’in bu çabasının, bugünden bakıldığında ne derece kıymetli olduğu daha da ortaya çıkmaktadır. Onun çalışana, emekçiye açtığı yol ve kazandırdığı haklar ülkemizde sendikaların kitleselleşmesine, işçilerin haklarını aramalarına ve haklarının güvence altına alınmasına imkân sağladı. O yüzden işçi ve emekçi dostu olarak hep kabul edildi.

Bülent Ecevit sadece Türk siyaseti için değil, dünya siyaseti ve mazlum toplumlar için de çok tarihi bir örnektir. Egemen dünyanın karşı çıkmasına rağmen Kıbrıs Barış Harekâtını yapması, haşhaş üretimi konusundaki tavrı onun diplomasi tarihine geçmesine neden olmuştur. 1980 askeri darbesi sonucunda tutsak edilse de hem entelektüel hem de siyasi çalışmalarını sürdürmüş, demokratik solun temel ve yerel bir Türkiye siyaseti olarak iktidara gelmesi mücadelesinde başarılı olmuştur.

Bir devlet ve siyaset adamının sahip olması gereken her türlü özelliğe ve niteliğe sahip olan rahmetli Bülent Ecevit, siyasetten edebiyata, ekonomiden diplomasiye hem eser vermiş hem de pratikte tarihin akışına yön vermeyi başarmıştır. Darbelere, katliamlara, suikastlara karşı verdiği cesur mücadele ve her koşulda demokrasiden yana tavrı, Cumhuriyet’in devrimci özüne olan bağlılığı, solun demokratik ve özgürlükçü ruhunu ülkeye hâkim kılma isteği, onun her zaman halkımızın yüreğinde ve bilincinde kalmasını sağlayacaktır.

Çünkü Bülent Ecevit’te bu halkın bütün acılarını, yokluklarını ve yoksulluklarını hep yüreğinde taşımıştır. Bunun için yazmıştır Pülümür’ün Yaşsız Kadını şiirini. O şiirdir ki bu ülkede kadına, insanımıza, yoksulluğunuza yazılmış en güzel şiirlerden biridir. Ve şiirde dediği gibi: “en soylu yoksulluğun toprak döşeli sarayında bir taç gibi kondu başıma Türkiyeliliğim.” Ecevit’in bilgeliği, demokratlığı, nezaketi ve Türkiyeliliği bu halkın başında sürekli taşıyacağı bir taç olarak kalacaktır.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@