“Dünyaya bir kez daha gelsem düşünmeden yine terzi olurum”

"Şu uzun gecenin gecesi olsam" diye başlayan o meşhur türküyü duymayan, bilmeyen pek az insan vardır. Yurttan Sesler Korosu'nun efsane şefi, halk müziği sanatçısı Muzaffer Sarısözen'in Çorumlu folklorcu Niyazi Biçerel'den derlediği bu içli türkü; belki de leblebiden sonra "Çorum" adını en çok anımsatan birkaç kültür değerimizden biridir. İşte Muzaffer Sarısözen'le birlikte bu türküyü TRT repertuvarına sokarak ülkenin sanat arşivine kazandıran ve 1995 yılında aramızdan ayrılan Niyazi Biçerel'in kendisi gibi terzi olan oğlu Halil Biçerel, Çorum'un en eski zanaatkârlarından biri olarak mesleğini sürdürüyor.

Güncel 27.07.2016, 22:07 27.07.2016, 21:10
6155
“Dünyaya bir kez daha gelsem düşünmeden yine terzi olurum”
1958 yılında 13 yaşında iken babasının yanında mesleğe adım atan Halil Biçerel, büyük bir heyecan ve tutkuyla sürdürdüğü terzilik yaşamında yarım asrı çoktan geride bırakmış. Halil Biçerel, "ısmarlama" diye tabir edilen, sipariş üzerine özel dikim elbise yapan Çorum'un en yetkin ve akla ilk gelen terzilerinden biri... Her ne kadar konfeksiyon sektörünün dönüşümü ve beraberinde hazır giyimin hız kazanmasıyla ısmarlama elbise yaptıranların sayısı bir hayli azalmış olsa da Halil Usta mesleğini ilk günkü azim ve sevgiyle devam ettiriyor. Öyle ki Biçerel mesleğine olan bağlılığını, "Yeniden dünyaya gelsem, yine terzi olurdum." sözleriyle ifade ediyor.    Recep SERBES   
“GÜZEL GİYİNENLER AZALDI”
Halil Biçerel, 2 Mayıs 1945 tarihinde dünyaya gelmiş…
Babası Niyazi Biçerel, Çorum’un iyi terzilerinden… O Niyazi Biçerel ki ayrı bir yazı konusu şeklinde işlenmeli, hakkında belgeseller hazırlanmalı…
Çünkü O, terzilik mesleğinin dışında Çorum’un kültür ve folklor hayatında çok önemli bir isim… Sadece “Şu Uzun Gecenin Gecesi Olsam” isimli yürekleri dağlayan o ünlü türkünün sahibi olması bile, karşısında düğmelerimizi iliklememiz için kâfi bir sebep… TRT repertuvarına kazandırdığı bu türkü, ne zaman bir yerlerde çalınsa insanın gönül telini titretir.
İşte Halil Biçerel, 1958 yılında ilkokulu bitirdikten sonra babası Niyazi Biçerel’in yanında mesleğe adım atıyor.
İlk dükkânları Özen Dikim Evi; şu anki Zafer Çarşısı’nın bulunduğu, o zamanlar Eski Ankara Caddesi olarak geçen Kubbeli Caddesi’nde Çitlili Kâzım’ın Olimpiyat Oteli’nin karşısındaki Suluhan’da…
1969 yılında Gazi Caddesi’nde bulunan SSK binasının altındaki Naylon Cemal’in mülkiyetine taşınıyorlar…
1977 yılında makine almak için Almanya’ya giden Halil Usta, orada 4,5 ay kalıyor. Dönüşünden 1986’ya kadar babası Niyazi Bey’le birlikte Kapalıçarşı’da “3K Moda Evi” adıyla Çorum’un en büyük sipariş dikim atölyesi olarak hizmet sunuyorlar.
1986 yılına gelindiğinde ise Halil Usta’ya yine yol görünüyor, Hollanda’ya gidiyor. Bu seferki ticarî bir seyahat değil ama… Amsterdam’da 14 yıl boyunca mesleğini sürdüren Halil Biçerel, 2000 yılında Çorum’a dönüş yapıyor.
Şu an Zafer Çarşısı’nın ikinci katında bulunan dükkânında müşterilerine özel dikimler yapmayı sürdüren Halil Usta, terziliğin bambaşka bir meslek olduğunu belirterek, “Yeniden dünyaya gelsem yine terzi olurdum.” diyor.
Halil Usta, 58 yıllık meslek tecrübesiyle düşüncelerini, “Bakım ve tamirat işleri, terzilik değildir. Konfeksiyon, bir terzilik değildir. Ancak bunun ayrımını sevgili halkımız artık idrak edemiyor. Zaten eski zamanlardaki gibi güzel giyinen hanımefendilerin ve beyefendilerin sayısı da bir hayli azalmış durumda… İnsanlar çağımızda artık o kadar hızlı yaşıyor ki sipariş verip, haftalar sonra bir elbise sahibi olmayı göze alamıyor. Zamane insanları, ‘Sabah alayım, hemen giyeyim’ istiyor. Dolayısıyla bizim işimizin eski tadı kalmadı. Hâlbuki Avrupa’da bir taraftan hazır giyim sürdürülürken diğer yandan sipariş elbisecilik de devam ettirilir. Türkiye’de konfeksiyon, sermayedarın elinde olduğu için ısmarlama elbisecilik ne yazık ki can çekişiyor.” şeklinde aktarıyor.

“BİZİM ÜLKEMİZDE TERZİLER KENDİ DÜKKÂNINI SÜPÜRÜR”
Terziliğe ömrünü verdiğini vurgulayan Halil Biçerel, “Evet, biz terziliğe ömrümüzü verdik ama terzilik bize bir şey vermedi. Çok şükür, geçimimizi sağlayacak ölçüde her zaman iş yaptım. Yurtdışında zanaatkâr ve meslek erbaplarına teşvik verilirken maalesef ülkemizde böyle değil… Bizim ülkemizde terzilere ne yazık ki kendi dükkânını süpürmesi lâyık görülüyor.” şeklinde hafif kırılganlığını da belli etmeden geçemiyor.
71 yaşındaki Halil Usta, sağlığı elverdiği ölçüde çok sevdiği terzilik mesleğini icra etmeye kararlı görünüyor.


Çorum'un en eski terzilerinden olan Halil Usta, 58 yıldır mesleğini severek sürdürüyor.


71 yaşındaki Halil Biçerel, hâlâ ısmarlama elbise yapan Çorum'un en yetkin ustalardan biri...


Niyazi Biçerel (1909 – 1995)


TRT Yurttan Sesler Topluluğu’nun kurucusu, halk müziği derlemecisi Muzaffer Sarısözen (d. 1899, Sivas – ö. 3 Ocak 1963, Ankara)


"Şu Uzun Gecenin Gecesi Olsam" isimli içli türkü ilk olarak, Muzaffer Sarısözen'in bir süre evli kaldığı, ilk kadın Türk Halk Müziği solisti ve ilk kadın koro şefi olan Neriman Altındağ'ın (d. 14 Mart 1926, İstanbul - ö. 3 Şubat 2009, İstanbul) sesinde hayat buldu ve geniş kitlelerce sevildi.


Emektar terzi Halil Usta, meslektaşı ve Terziler Odası Başkanı Lütfi Barut’la hararetli bir sohbet sırasında…


Halil Biçerel hâlen Zafer Çarşısı'nın 2. katındaki 91 numaralı dükkânında müşterilerine hizmet sunuyor.

İNSANLARIN YÜREĞİNE TÜRKÜYLE DOKUNMAK!
Halil Biçerel'in hayatına dokunmuşken, O'nun; belki de sadece bir türküyle bütün bir Türk halkının kalbine dokunmayı başarmış olan babası Niyazi Biçerel'e ayrı bir bölüm açmadan olmaz.
1909 yılında dünyaya gelen Niyazi Biçerel, Çorum'un kültür belleğinde âdeta köşe taşlarından biridir. Asıl mesleği terzilik olan Niyazi Biçerel, aynı zamanda çok iyi bir halk oyunları eğitmenidir. Çorum'u yurt içi ve yurt dışındaki pek çok etkinlikte ekip arkadaşlarıyla birlikte başarıyla temsil eden Biçerel, "Şu Uzun Gecenin Gecesi Olsam" isimli sevilen Çorum türküsünün "kaynak kişisi" olarak tanınır.
Niyazi Biçerel, Muzaffer Sarısözen'in yaklaşık 20 yıl boyunca Anadolu'yu karış karış dolaşarak eser derlediği dönemde kendisiyle tanışır.
"Şu uzun gecenin gecesi olsam" sözleriyle başlayan türkünün, "Çorum'da bir evin bacası olsam" şeklindeki ikinci mısraında; Muzaffer Sarısözen'in önerisiyle küçük bir değişiklik yapılır. Bu mısradaki, "Çorum'da" sözü yerine "Sılada" denilmesinin insanlar üzerinde daha etkin bir duygu bırakacağı öngörüsüyle Sarısözen'in bu yönde yaptığı tavsiyesini Biçerel geri çevirmez.
Ve bu türkü; radyo mikrofonlarından ilk kez, Sarısözen'in eşi olan ünlü sanatçı Neriman Altındağ'ın güzel sesinden Türkiye'ye duyurulur. Sıla hasretini ve yâre duyulan ölümsüz sevgiyi en çarpıcı biçimde anlatan eserlerden biri olan türkü, kısa sürede geniş kitleler tarafından sevilir ve hâlâ beğenilerek söylenir, dinlenir...
Bu bildiklerimiz dışında, "Şu Uzun Gecenin Gecesi Olsam" türküsünün yazılış öyküsünü de oğul Halil Biçerel'den öğrenmek istiyoruz.
Halil Biçerel, babası Niyazi Bey'in çok güzel sesi olmasının yanı sıra beste çalışmaları yaptığından söz ederek, "En bilinen eseri bu türkü oldu. 'Şu Uzun Gecenin Gecesi Olsam’ isimli türküsü çok sevildi. Ne yaşadı, başından ne geçti de bu beste çıktı ben bilemiyorum. Nasıl bir duygu yoğunluğuyla yazdığını ben çözemedim." şeklinde yanıtlıyor bizi...Halil Usta dükkânının hemen her köşesini babası Niyazi Biçerel'in fotoğraflarıyla donatarak, anısını her dem taze tutmak istemiş...


Niyazi Biçerel’in “Ekip başı” olarak yer aldığı ve 1958 yılında Türkiye Birincisi olan Çorum Halk Oyunları Ekibi’nin Brüksel’deki bir etkinlikte çekilen fotoğrafı…Niyazi Biçerel’in gençlik yıllarından…Niyazi Biçerel, kendi adını taşıyan torunu Niyazi’nin düğününde, “Şu Uzun Gecenin Gecesi Olsam” isimli türküsünü seslendirirken… Üzerindeki şık beyaz takım elbise, oğlu Halil Biçerel’in maharetli ellerinden çıkmış…


TRT Yurttan Sesler Topluluğu’nun kurucusu, halk müziği derlemecisi Muzaffer Sarısözen (d. 1899, Sivas – ö. 3 Ocak 1963, Ankara)


"Şu Uzun Gecenin Gecesi Olsam" isimli içli türkü ilk olarak, Muzaffer Sarısözen'in bir süre evli kaldığı, ilk kadın Türk Halk Müziği solisti ve ilk kadın koro şefi olan Neriman Altındağ'ın (d. 14 Mart 1926, İstanbul - ö. 3 Şubat 2009, İstanbul) sesinde hayat buldu ve geniş kitlelerce sevildi.


Niyazi Biçerel'in ünlü türküsünü en güzel yorumlayan sanatçılardan biri de “Unutulmazlar” arasında yerini alan Ahmet Sezgin (d. 1936, Bolu – ö. 9 Ağustos 2008, İstanbul) oldu.


Türk müzik tarihinde iz bırakmış seslerden biri olan Nuri Sesigüzel de "Şu Uzun Gecenin Gecesi Olsam" isimli Çorum türküsünü plâğa okumuştu.

İSTANBUL LOKANTASINDA BİÇEREL’İN FOTOĞRAFI
VE "ŞU ADAM VAR YA, İŞTE O BENİM BABAM!"
Halil Biçerel, "Şu Uzun Gecenin Gecesi Olsam" isimli türküye dair unutulmaz bir anısını da paylaşıyor.
60'lı yıllların sonlarında askerlik yaptığı İstanbul'da çarşı iznine çıkan Halil Biçerel, yemek yemek için Aksaray Gar Gazinosu civarında bir lokantaya girer. Devamını kendisinden dinliyoruz:
"Sene, 1967 olmalı... Yenikapı sahiline inerken Çakıl Gazinosu'na varmadan bir lokanta buldum. Maksadım hem karnımı doyurmak, hem de biraz rakı içmek... Hani bazı lokantalarda oraya gelip yemek yiyen meşhur insanların fotoğrafları duvarlara asılır ya... Öyle bir lokanta... Duvarları süsleyen fotoğraflara bakarken, babamın halay çektiği bir resmiyle karşılaşmayayım mı? Şaşkınlıkla beraber gururlandım elbette... Lokantacıya duvardaki fotoğrafı göstererek, ‘Bu fotoğrafta halay başındaki adam, işte o benim babam.' dedim. Lokantacı beni şöyle bir süzerek, 'Asker ağa sen içmene bak yav...' dedi. Önümde rakı var ya... Adam sarhoş olduğumu düşündü. Biraz geçince pikapta 'Şu Uzun Gecenin Gecesi Olsam' türküsü başlamaz mı? Ahmet Sezgin söylüyor. Yine dayanamadım, lokantacıya 'Bu türküyü benim babam yazdı' deyiverdim... Lokantacı alaycı bir gülümsemeyle, 'Anlaşılan sen rakıyı fazla kaçırdın asker ağa, çok oluyorsun bak...' deyip dolandı, gitti. Arkasından seslendim: "Gel, hele bir gel... Sen şu dönen plâğı bana getirsene. Sana bu türkünün sahibinin babam olduğunu ispatlayacağım.' dedim. Yine alaycı bir şekilde boynunu sağa sola çeviren lokantacı biraz sonra elinde Ahmet Sezgin'in plâğıyla yanıma geldi. Uzattığı plâğı alarak, üzerindeki yazıları okumaya başladım. Ne yazıyor burada? Söyleyen: Ahmet Sezgin, Derleyen: Muzaffer Sarısözen, Kaynak Kişi: Niyazi Biçerel... Sonra cebimden nüfus cüzdanımı çıkarıp gösterdim. Burada ne yazıyor? Halil Biçerel... Baba adı: Niyazi... Lokantacı şaştı, kaldı: 'Kusura bakma asker ağa, ben seni yanlış anladım. İki duble atınca, kafayı bulduğunu sandım. Şimdi inandım sana...' dedi, karşılıklı gülüştük..."


Halil Biçerel, gençlik dönemlerine ait birkaç fotoğrafıyla…

İşte Niyazi Biçerel’in müzik dağarcığımıza kazandırdığı o yürekleri burkan türkü:

“ŞU UZUN GECENİN GECESİ OLSAM”

Şu uzun gecenin gecesi olsam,
Sılada bir evin bacası olsam…
Dediler ki nazlı yârin pek hasta,
Başında okuyan hocası olsam…

Evlerinin önü üç ağaç çınar,
Dillerim tutuşur, yüreğim yanar.
Eşinden ayrılan böyle mi yanar,
Anam anam, hangi derdime yanam?

Kâtipler oturmuş, yazıya bakmaz,
Herkes sevdiğini dilden bırakmaz.
Hey Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz,
Gönül defterinden sildin mi beni?

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
27°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 02 Temmuz 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:07
Öğle 12:49
İkindi 16:48
Akşam 20:22
Yatsı 22:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 29 60
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 29 46
7. Alanyaspor 29 45
8. Göztepe 29 38
9. Antalyaspor 29 37
10. Gaziantep FK 29 35
11. Kasımpaşa 29 35
12. Denizlispor 29 32
13. Gençlerbirliği 29 31
14. Çaykur Rizespor 29 29
15. Malatyaspor 29 28
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 29 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 30 57
2. Erzurum BB 30 53
3. Adana Demirspor 30 51
4. Bursaspor 30 49
5. Akhisar Bld.Spor 30 48
6. Altay 30 47
7. Fatih Karagümrük 30 47
8. Giresunspor 30 44
9. Keçiörengücü 30 41
10. Ümraniye 30 41
11. Menemen Belediyespor 30 39
12. Balıkesirspor 30 35
13. İstanbulspor 30 34
14. Altınordu 30 32
15. Boluspor 30 27
16. Osmanlıspor 30 24
17. Adanaspor 30 20
18. Eskişehirspor 30 12
Takımlar O P
1. Liverpool 31 86
2. Man City 31 63
3. Leicester City 31 55
4. Chelsea 31 54
5. Wolverhampton 32 52
6. M. United 31 49
7. Tottenham 31 45
8. Burnley 32 45
9. Sheffield United 31 44
10. Arsenal 31 43
11. Crystal Palace 32 42
12. Everton 31 41
13. Southampton 32 40
14. Newcastle 31 39
15. Brighton 31 33
16. Watford 32 28
17. West Ham 31 27
18. Bournemouth 31 27
19. Aston Villa 32 27
20. Norwich City 31 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 32 71
2. Barcelona 32 69
3. Atletico Madrid 32 58
4. Sevilla 32 54
5. Villarreal 32 51
6. Getafe 31 49
7. Real Sociedad 31 47
8. Valencia 32 46
9. Athletic Bilbao 32 45
10. Granada 32 43
11. Osasuna 32 41
12. Levante 32 41
13. Real Betis 32 37
14. Real Valladolid 32 35
15. Eibar 32 35
16. Deportivo Alaves 32 35
17. Celta de Vigo 32 34
18. Mallorca 32 26
19. Leganés 32 25
20. Espanyol 32 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@