Dünya gençleri Dikili’de buluşuyor

İlki 1998 yılında Bergama’da düzenlenen gençlik kamplarının 12’incisi bu yıl İzmir-Dikili’de gerçekleştirilecek.

Dünya gençleri Dikili’de buluşuyor

İlki 1998 yılında Bergama’da düzenlenen gençlik kamplarının 12’incisi bu yıl İzmir-Dikili’de gerçekleştirilecek.

22 Haziran 2014 Pazar 23:05
Dünya gençleri Dikili’de buluşuyor
İlki 1998 yılında Bergama’da düzenlenen gençlik kamplarının 12’incisi bu yıl İzmir-Dikili’de gerçekleştirilecek.

İl Kamp Komitesi’nden Kağan Durak, kamp çalışmaları hakkında bilgi verdi. İlki 1998 yılında Bergama’da düzenlenin gençlik kamplarının bu yıl 12.’sini İzmir-Dikili’de gerçekleştireceklerini ifade eden Durak, “Her milliyetten Türkiye gençliğini 2-10 Ağustos tarihlerinde Ege sahillerinde kuracağımız kardeşlik sofrasına katılmaya çağırıyoruz. Bu kez hep birlikte, "Barış Yoksa Gelecek de Yok" diyeceğiz. Bu seneki barış noktamız Dikili olacak” dediler.

Gazi Caddesi’nden kampın tanıtımını yapan gençler şu bilgiyi verdiler:

“Ülkemiz gençliğinin gelenekselleşen yaz kampı bu yıl, dünya gençlerinin her yıl başka bir ülkede gerçekleştirdiği uluslararası gençlik kampına ev sahipliği yapacak. Her yıl farklı ve birbirinden önemli temalarla düzenlenen gençlik kampı, bu yıl “dünya gençleri gelecek ve barış için buluşuyor” şiarıyla yola çıkanları bir araya getiriyor. Latin Amerika, Avrupa, Ortadoğu, Balkanlar, Kafkasya ve Türkiye’den binlerce gencin katılacağı kamp, 2-10 Ağustos tarihlerinde İzmir Dikili’de gerçekleşecek.

İşsizliğin ve eğitimsizliğin kader haline getirilmeye çalışıldığı bir dönemde, geleceksiz bırakılan, savaşlara yollanan dünya gençleri; iş, eğitim, barış ve geleceği için bir araya gelip, özlemlerini yoğuracak, umudu mayalayacak… Tüm dünyadan toplanıp, Ege’de buluşacak olan bu özlem, en genç haliyle yeniden Ege’den yayılacak tüm dünyaya.

DÜNYA GENÇLERİ BULUŞUYOR
“Dünyanın dört bir tarafından gençleriz. İyiden iyiye yaşlandırılan dünyamızın gerçek sahipleri, Nazım ustanın dediğince, yeşil dallarıyız. Ortak hayallerimiz, umutlarımız var. Bizleri içine çektikleri çaresizlik kıskacından çıkıp, göstereceğiz ne kadar geniş olduğunu ufkumuzun, hayallerimizin ve dünyamızın. Dünya gençliğinin intiharlara, bunalımlara sürüklendiği bir dönemde, umudun ateşini yakıp, yayacağız dört bir tarafa.

DÜŞLERİMİZİ GERÇEKLE BULUŞTURACAĞIZ
Birlikte üretip, birlikte paylaştığımız, savaşsız ve sömürüsüz bir dünyanın mümkün olduğunu göstereceğiz. Kolektif dayanışmanın, başkasını sevmenin ve saygı duymanın kültürü yeşerecek biz gençlerde… Emeği bu kültürle, bireyi toplumla, politikayı yaşamımızla, yeniyi tarihle, düşlerimizi gerçekle buluşturacağız. Özlemlerimizi paylaşmak, sorunlarımızı tartışmak, umudu yeşertmek için bir araya geldiğimiz yerdir dünyanın merkezi. Her yıl başka bir merkezindeydik dünyanın, bu yıl Ege’de buluşacağız.

BAŞROLDE GENÇLİK OLACAK
Kampımızda konserler, tiyatro etkinlikleri, atölyeler ve söyleşiler yapılacak. Panellerde, dünya gençlerinin yaşadığı ortak sorunların çözümleri tartışılacak.

Kampta ayrıca, çeşitli konularla ilgili irili ufaklı forumlar, sanatçıların, aydınların, bilim insanları ve yazarların katılacağı söyleşiler gerçekleşecek. Üniversitelerde, liselerde faaliyet yürüten kol, kulüp ve topluluklar üretimlerini sergileme olanağı bulacak.

Kampımızda tüm Ortadoğu ve Dünya’da ki iş, barış ve özgürlük mücadelelerinin, bu mücadelelere katılan genç arkadaşlarımızın ortak deney ve birikimlerini paylaşacağız.

Kamp süresince düzenlenecek gece etkinliklerinde ise farklı kültürlerle tanışmanın, kaynaşmanın, enternasyonal dostluk ve dayanışmanın zenginliğini, güzelliğini hep birlikte yaşayacağız.”
(Taner ŞİMŞEK)
Son Güncelleme: 22.06.2014 20:18