25 Şubat 2014 Salı 00:18
“Dozerin önüne yatarım, yine de Arasta’yı yıktırmam”
Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, Ayakkabıcılar Arastası’nı ziyaret ederek hazırladıkları projeleri esnafla paylaştı. CHP İl Başkanı Cengiz Atlas, İl Başkan Yardımcısı Uysal Bekar, Belediye Meclis adayları, kadın ve gençlik kolları üyeleri ile partililer Arasta’ya çıkarma yaparak, CHP’nin Arasta ile ilgili projeleri hakkında esnafı bilgilendirdi.

Esnaf ile belediyenin iç içe olacağını ve esnafın istekleri doğrultusunda Arasta’nın durumu hakkında görüş alışverişi yapacaklarını belirten CHP Belediye Başkan Adayı Nuhut, arastanın tarihi dokusunu koruyacaklarını söyleyerek, “Belediye başkanı seçilmesem dahi, tarihi arastanın yıkılmasına asla izin vermeyeceğim. Gerekirse dozerin önüne yatarım, yine de yıkımı engellerim” şeklinde konuştu.

Çocukluk yıllarının arastada geçtiğini, tarihi arasta ile ilgili hayalinde çok güzel projelerin olduğunu ve projelerle ilgili çalışmaların başladığını belirten Nuhut, “Size ters gelen hiçbir şeye evet demem. Onaylamadığınız hiçbir projeye imza atmam. Bu tarihi yapıyı korumak zorundayız. Biz bu dokuyu yıktırmak istemiyoruz” dedi.

Çorum’a her yıl binlerce turistin geldiğini fakat misafirlerimizi gezdirebileceğimiz tarihi bir arastamızın olmadığı belirten Nuhut, “Arasta projesini birçok şehir başardı, bir tek biz kaldık. Yıkmakla, kırmakla iş olmaz. Esnafı tehdit etmekle bir yere varılmaz. Tarihi dokuyu korumak kaydıyla arastamıza tuvalet de yaparız, çocukluk yıllarımızdaki gibi üzüm asmasının altına oturup çay da içebiliriz” diyerek tarihi dokuyu bozmadan ve dükkânları yıkmadan meseleyi çözüme kavuşturacaklarını ifade etti.

Arasta ile ilgili proje fotoğraflarını esnafla paylaşan Nuhut, arasta esnafının istekleri doğrultusunda ve esnafın cebinden beş kuruş para çıkmadan arastayı restore edeceklerini belirterek “Benim hayallimdeki proje bu. Bu proje ile arastamıza restorasyon yapılsa güzel olmaz mı? Mimar arkadaşlarım arastayı gözlemleyip, fotoğraf çektiler. Arasta ile ilgili restorasyon planı hazırladılar. Belediye başkanı olduğumuz gün bunun çalışmasına başlayacağız. Dükkân cepheleri restore edilecek ve sokaklar Arnavut kaldırımı olacak. Biz proje hazırladık ama siz beğenirseniz yapacağız” diyerek basın toplantısı ile projelerini tüm kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.

Arasta esnafına ortak karar vermek için söz veren Belediye Başkan Adayı Nuhut, “Gelin bu tarihi dokuyu, geçmişten geleceğe taşıyarak yaşatalım. Çorum kentimizi yıkarak değil geniş bir coğrafyaya yayarak genişletmeye çalışalım. Yarışımızı yıkarak değil yeni bir şehir oluşturarak yapalım. Şehrimizi yatay bir şekilde genişleterek, büyüterek yapalım. Gelin Çorum’umuzu marka şehir yapalım. 4000 yıllık tarihi geçmişe dayanan kültürümüzü ve misyonumuzu geleceğimize miras bırakalım” diyerek 30 Mart seçimlerinden sonra esnafla ve halkla el ele verip tüm sorunları çözüme kavuşturacaklarını ifade etti.
(Onur MÜLAZIM)
Son Güncelleme: 25.02.2014 00:19