Döviz kurunun yükselmesi çorap ihracatçısına yaradı

Türkiye’de çorap üretiminin hemen hemen yarıya yakınına Çorumlu sanayiciler hakim durumda. Çorumlu çorap imalatçılarının büyük çoğunluğu da, köken olarak Sungurlu’nun İnegazili köyünden. Dolayısıyla Çorum, çorap sektörüne hiç de uzak değil.

Döviz kurunun yükselmesi çorap ihracatçısına yaradı

Türkiye’de çorap üretiminin hemen hemen yarıya yakınına Çorumlu sanayiciler hakim durumda. Çorumlu çorap imalatçılarının büyük çoğunluğu da, köken olarak Sungurlu’nun İnegazili köyünden. Dolayısıyla Çorum, çorap sektörüne hiç de uzak değil.

20 Aralık 2013 Cuma 22:34
Döviz kurunun yükselmesi çorap ihracatçısına yaradı

Çorap Sanayicileri Derneği’nin yayın organı Çorapland’ın son sayısında yer alan veriler, döviz kurundaki toparlanmanın çorap ihracatçısının işine yaradığını ve sektörün 2013’ü rekor ihracatla kapatmaya hazırlandığını gösteriyor.
2013’ün 10 ayında 1 milyar 167 milyon çift çorap ihraç edilerek 936.2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Çorapland’ın Kasım-Aralık 2013 sayısında verilen çorap sektörünün ihracatı ile ilgili bilgiler şöyle:
Türk çorap sanayinin dışa açılını süreci 1980'li yıllarda ihracatla başladı. Yıllar içinde küresel ölçekte önemli bir oyuncu olan Türkiye, 2004 yılından bu yana üretimde Çin'in ardından dünyada ikinci, ihracatta ise Çin ve İtalya'dan sonra üçüncü büyük coğrafya haline geldi.
2000 YILINDAKİ 281 MİLYON DOLARDAN, 1 MİLYAR DOLAR'I AŞAN İHRACATA GELEN BAŞARILI SÜREÇ
Gerçekleştirdiği ihracatla Türk ekonomisine önemli katkı sağlayan çorap sanayimiz, yıllar içinde istikrarlı yükselişini sürdürdü. İstanbul Tekstil ve Hazır Giyim İhracatçı Birlikleri (İTKİB) verilerine göre, 2000 yılında 281 milyon Dolar yapan sektör, 2011 yılı sonu itibariyle 1 milyar Dolar'ın üzerine çıkarak önemli bir başarıya imza attı. 2012 yılında Türkiye'nin en büyük pazarı Avrupa'da yaşanan kriz nedeniyle yüzde 6'lık bir gerileme kaydedilse de 2013 yılında Uzak Doğu'dan siparişlerin tekrar ülkemize dönmesiyle hızlı bir toparlanma süreci yaşandı. 2013 yılının ilk on ayında 936,2 milyon Dolar'lık ihracat yapan sektör, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre değer bazında yüzde 16,8'lik bir artışla yıl sonu itibariyle gerçekleşecek yeni bir rekorun sinyalini de vermiş oldu.
DÜNYADAKİ PAZAR PAYIMIZ YÜZDE 8,5 İKEN, AVRUPA'DA YÜZDE 16,1
Türk çorap sektörünün hakim olduğu ve en fazla alım yaptığı pazar Avrupa ağırlığını hep korudu. 2012 yılı sonu itibariyle dünya çorap pazarındaki payı yüzde 8,5 dolayında iken, yine İTKİB verilerine göre Avrupa'daki payı bunun yaklaşık iki katına tekabül eden yüzde 16,1 düzeyinde gerçekleşti.
EN BÜYÜK İHRAÇ PAZARIMIZ İNGİLTERE, ALMANYA VE FRANSA'NIN BAŞINI ÇEKTİĞİ AVRUPA ÜLKELERİ
En fazla ihracat yapılan ülkelerin başında ise İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Hollanda, İsveç, Belçika ve Danimarka gibi Avrupa ülkeleri geliyor. Yüzde 32'lik pay ile İngiltere'nin en büyük tedarikçisi konumunda olan Türkiye, yine 2012 yılı sonu itibariyle yüzde 20Tik payla Almanya'da ikinci, yüzde 12'lik pazar payı ile Fransa'da üçüncü sırada yer almaktadır.
YENİ YÜKSELEN PAZARLAR
Avrupa pazarında yaşanan kriz Türk çorap sektörünü yeni pazarlar aramaya yöneltti. Rusya Federasyonu'nun başını çektiği Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkeler ve ABD son dönemde önemli alıcılar arasına girdi. Öte yandan Orta Doğu ve Balkan ülkelerinde de son yıllarda kayda değer önemli artışlar kaydedildi.
DÖVİZ KURUNDAKİ TOPARLANMA ABD PAZARINDA TEKRAR ETKİN OLABİLME ADINA UMUT VERİCİ
T.C. Ekonomi Bakanlığı bilgi sistemine göre, yüzde 18'lik payla dünyanın en büyük çorap ithalatçısı ABD'de Türkiye'nin ağırlığı son yıllarda azalarak yüzde 1 seviyelerine gerilemişti. İlk bakışta pazarın uzaklığı bu düşük payda gerekçe olarak görülse de Türkiye'deki düşük Dolar kuru aslında bunun en büyük nedenlerinden birini oluşturuyor. Son aylarda kurda yaşanan hızlı toparlanmanın ardından Türk çorap ihracatçısı bu ülkedeki pazar payını artırmak için önemli bir fırsat elde etmiş oldu. ABD pazarında 2012 yılı itibariyle en büyük oyuncular yüzde 50 pazar payı ile Çin, yüzde 12 ile El Salvador ve yüzde 9 pazar payı ile Honduras'tır. Bu üç ülkenin arkasından sırasıyla Pakistan, Kore, Tayvan, İtalya ve Türkiye gelmektedir. İtalya da bu ülkede Türkiye gibi yüzde 1 'lik bir pazar payına sahiptir.
Türk çorap sektörü önümüzdeki dönemde basic ürünlerle değil, katma değeri yüksek ürünlerde dünya pazarındaki payını artırmayı hedefliyor. Uzun yıllara dayanan bilgi birikimi, nitelikli genç ve dinamik kadroları, modern makine parkuru ve pazarlara olan yakınlığı ile Türkiye önümüzdeki yıllarda da çorapta dünyanın lider üretim üslerinden biri olmaya devam edecektir. Çorap sektörünün Türkiye'deki tek çatı kuruluşu olan Çorap Sanayicileri Derneği (ÇSD) bu amaçla yıllardır ürettiği projeler ve geliştirdiği çözüm ortaklıklarıyla sektörün gelecek vizyonunu oluşturmaya yönelik çalışmalar yürütüyor.

Son Güncelleme: 20.12.2013 22:37