Doktorlar 14 Mart’ta iş bırakıyor

Çorum Tabip Odası Başkanı ve Çorum Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Yılmaz, angarya çalışmaya, sağlıkta şiddete ve performansa karşı 14 Mart’ta iş bırakacaklarını bildirdi.

Güncel 06.03.2014, 22:45 06.03.2014, 22:46
821
Doktorlar 14 Mart’ta iş bırakıyor
Çorum Tabip Odası Başkanı ve Çorum Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Yılmaz, angarya çalışmaya, sağlıkta şiddete ve performansa karşı 14 Mart’ta iş bırakacaklarını bildirdi.

Dr. Ali Yılmaz, “Sağlık çalışanını insan olarak görmeyen, her türlü angarya çalışmayı prensip haline getiren, ASM’lerin tüm masraflarını hekimlerden çıkaran, bütçeden sağlığa yeterince pay ayırmayıp sağlığa halkın cebinden harcamayı son yılların en üst nokrasına çıkaran, özel hastanelerde cepten ödemeleri yüzde 200 arttıran kendileri değilmiş gibi tavır takınmaktan geri durmuyorlar” dedi.

14 Mart Tıp Bayramı’nın kutlandığı gün iş bırakacaklarını bildiren Yılmaz, “14 Mart’ta iş bırakacağız ve polikliniklere girmeyerek alanlara çıkacağız ve taleplerimizi haykıracağız. 10-14 Mart tarihleri arasında da hastalarımıza yeterli süre, yani en az 15 dakika ayırarak onlarla sorunlarımızı paylaşacağız, Dünya Sağlık Örgütü’nün öngördüğü sürede hastalarımızın sorunlarıyla ilgileneceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

“Sağlıkta yıkım politikalarının başladığı günden bu yana nitelikli bir sağlık ortamından uzak, hastaneleri işletme, hastaları müşteri, çalışanları köle olarak gören bir ortam ile karşı karşıyayız” diyen Yılmaz, sağlık emekçilerinin çoğu hastanede ayda 300 saate yaklaşan mesai yaptığ3ını, her an şiddetle karşılaşma tehlikesinin bulunduğunu ve insanca yaşayabilecek bir ücret politikası bulunmadığını anlattı.

Son 11 yıldır sağlık çalışanlarının düşman görüldüğünü, robot olarak algılayarak hareket edildiğini, şiddetle işlerin düzeleceğini düşünenlerin bulunduğunu vurgulayan Yılmaz, “Ne yazık ki bugün, sağlığımızı emanet ettiğimiz sağlık kurumlarından olumlu bir haber vermek mümkün değil. Angarya çalışma, iş güvencesinden yoksun çalışma, emekli olurken gelir güvencesinden mahrum olmak da yukarıda saydığımız temel sorunlarımızın tuzu biberi. Sağlık çalışanını insan olarak görmeyen, her türlü angarya çalışmayı prensip haline getiren, ASM’lerin tüm masraflarını hekimlerden çıkaran, bütçeden sağlığa yeterince pay ayırmayıp sağlığa halkın cebinden harcamayı son yılların en üst nokrasına çıkaran, özel hastanelerde cepten ödemeleri yüzde 200 arttıran kendileri değilmiş gibi tavır takınmaktan geri durmuyorlar. Biz sağlık çalışanlara artık bu olanlara asla sessiz kalmayacağız. Artık bu gidişata bir dur demenin vakti gelmiş ve geçmektedir. Bizler; hekiminden diş hekimine, hemşiresinden ebesine, sağlık teknikerinden teknisyenine, laborantına, biyologuna, diyetisyenine, sosyal hizmet uzmanına, taşeron sağlık emekçisine kadar tüm sağlık çalışanları olarak üzerimize yıkılan iş yükü nedeniyle nitelikli bir hizmet verememekteyiz” diye konuştu.

Nitelikli sağlık hizmeti için uygun çalışma ortamı ve koşulları, angarya yerine tanımlı iş saatleri, iş güvencesi, emekli olurken gelir güvencesi, halkın eşit, ücretsiz, nitelikli ve ulaşılabilir bir sağlık hizmeti alması için 14 Mart’ta iş bırakacaklarını belirten Ali Yılmaz, o gün hastalara 15 dakika ayırarak sorunlarını paylaşacaklarını sözlerine ekledi.
(Hüseyin Gazi KOLAÇ)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
14°
parçalı az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:11
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:57
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@