Doğumsal anomalili çocuğa başarılı laparoskopik müdahele

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde doğduğundan beri karın ağrısı, bulantı ve şiddetli kusma atakları olan 7 yaşındaki çocukta yapılan tetkikler sonucu tıp literatüründe nadir rastlanan sol böbreğinde çift toplayıcı sistem ve üst polünde poşe dilatasyon (böbreğinde çift idrar kanalı ve böbreğinin üst yarısında kistik genişleme) tespit edildi. 

Güncel 07.05.2019, 15:15
440
Doğumsal anomalili çocuğa başarılı laparoskopik müdahele

Bu bulgularla hastaya genellikle yapılan açık ameliyat yerine laparoskopik olarak (karından 3 adet 1 cm’lik genişlikteki deliklerden) heminefrektomi (böbreğin yarısını çıkarma ameliyat) operasyonu uygulandı. Ameliyatı yapan Dr. Öğr. Üyesi Cemil Aydın ve Doç. Dr. Murat Baykam, oldukça nadir görülen bu doğumsal anomalili olgunun laparoskopik olarak ameliyat edilmesinin hastanemizde ilk kez gerçekleştirildiğini ifade ettiler. 
Hastanın ameliyat sonrası üç günde sorunsuz olarak taburcu edildiğini söyleyen Doç. Dr. Murat Baykam, ”Günümüzde laparoskopi tekniği ürolojik ameliyatların hemen hemen bir çoğunda uygulanmaktadır. Laparoskopik ameliyat sonrası kan kaybı daha az olmakta, büyük ameliyat kesileri olmamakta ve hastalar kısa sürede taburcu olup günlük aktivitelerine erkenden dönmektedirler. Hastanemiz Üroloji kliniğinde de laparoskopik ameliyatlar aktif bir şekilde, zor olgular da dahil olmak üzere başarıyla uygulanmaktadır” dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:32
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 20:01
Yatsı 21:35

Gelişmelerden Haberdar Olun

@