“Doğu Türkistan’daki soykırım insanlık ayıbıdır”

Çorum Alperen Ocakları tarafından düzenlenen Türkmen Paneli’ne katılmak üzere Çorum’a gelen Doğu Türkistan Kültür Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, Suriye Türkmen Harekat Cephesi Lideri Abdulkerim Ağa ve Alperen Ocakları İl Başkanı Fatih Yücel Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan’ı ziyaret etti.

Güncel 17.05.2015, 23:20 17.05.2015, 20:20
959
“Doğu Türkistan’daki soykırım insanlık ayıbıdır”
Çorum’a üçüncü kez geldiğini anlatan Seyit Tümtürk, Çin’in Doğu Türkistan halkına yaşam hakkı tanımadığını, en sonunda ibadet özgürlüğünde de yasakların had safhaya ulaştığını söyledi. Doğu Türkistan halkının kendi namusu ve iffeti, inancı için büyük bir mücadele verdiğini belirten Tümtürk, Çin’in 21. Yüzyılda dünyaya daha barışçıl mesajlar vermesini beklediklerini kaydetti.
Suriye Türkmen Harekat Cephesi Lideri Abdulkerim Ağa da konuşmasında, Orta Anadolu’nun merkezinde yer alan Çorum’un kendileri için vatandan farkının olmadığını söyledi. Anadolu insanının dünyaya barış ve insanlığı öğrettiğini belirten Ağa, “Çorum halkı insanperver. Türkmenlere ve Araplara çok iyi bakıyorlar. Suriye’de büyük bir dram var Türk insanını hedef alıyorlar” diye konuştu.
Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ise konuşmasında ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkmenlerin genelde de mazlum milletlerin yaşadığı acıları yüreklerinde hissettiğini belirtti. Nerede biracı varsa bunun Türkiye’nin acısı olduğunu ve buna karşı çıktığını söyleyen Candan, Türkmenlerin çektiği acıların sona ermesini dilediklerini ifade etti.
Doğu Türkistanlıların yaşadıkları soykırıma varan uygulamaların insanlık ayıbı olarak devam ettiğini belirten Candan, özellikle Müslümanlara ve Türklere çok görülen demokrasi ve insan haklarının bir an önce tesis edilmesini istediklerini vurguladı. Batının sadece kendi dininden insanlar için hak istediğini belirten Turhan Candan, çok geç olmadan batının aklını başına alması ifade etti.
(Erkan BAYATLI)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@