“Doğu Türkistan” için namazda buluşacaklar

Çorum İnsani Değerler Platformu tarafından, Doğu Türkistan'da yaşanan zulüm ve vahşete dikkat çekmek amacıyla “Çorum Zulme Karşı Duaya Kalkıyor” etkinliği düzenlenecek.

“Doğu Türkistan” için namazda buluşacaklar

Çorum İnsani Değerler Platformu tarafından, Doğu Türkistan'da yaşanan zulüm ve vahşete dikkat çekmek amacıyla “Çorum Zulme Karşı Duaya Kalkıyor” etkinliği düzenlenecek.

12 Şubat 2019 Salı 00:04
“Doğu Türkistan” için namazda buluşacaklar

Çorum Ulucami’de yarın sabah namazı ile başlayacak olan etkinliğe tüm Çorum halkı davet edildi.

Etkinlik hakkında Çorum İnsani Değerler Platformu’ndan yapılan açıklamada, bugün Doğu Türkistan'da yaşanan zulüm ve vahşetin dünyanın hiçbir yerinde görülmediği belirtilerek, “Dünyanın sessizliği ve tepkisizliği karşısında baskı ve zulümlere her geçen gün yenileri eklenmektedir. Çin hükümeti tarafından yürütülen siyasi, sosyal, ekonomik, dini ve kültürel asimilasyon politikalarına son tahlilde bir de güya “kardeş aile” projesi eklenmiştir. Buna göre her Müslüman Uygur Türk ailesinin yanında Çinli bir misafir ya da karı koca kalması zorunlu hale getirilmiştir. Bu uygulama, aile yaşantısının mahremiyeti, en temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı, kabul edilemez bir durumdur” görüşüne yer verildi.

Açıklamanın devamında ise “Diğer taraftan bugün Çin toplama kamplarında ve hapishanelerinde bir milyonun üzerinde Uygur Türk’ü tutulmakta, işkencelere maruz kalmakta, şehit edilmektedir. Çok sayıda Uygur âlim, şair, ozan ve düşünürü de bu toplama kamplarında tutulmaya devam etmekte, işkencelere maruz kalmakta ve kasıtlı olarak toplumdan uzak tutulmaktadır. Bu aslında düşünce ve fikirlerin de hapsedilmesi ve işkenceye uğratılmasından başka bir şey değildir. Bu insanların dış dünya ile bağlantılarının tamamıyla kopartıldığını Uygur halk ozanı Abdurehim Heyit’in şehit edildiği ya da hayatta olduğu yolundaki bilgi kirliliği açıkça göstermektedir. Çin modern zamanlarda Doğu Türkistan’ı Ortaçağ anlayışıyla yönetmek anlayışından vazgeçmeli, insani ve vicdani değerler ile insan hakları sözleşmelerini esas alarak yönetim tarzını acilen gözden geçirmek zorundadır. İnsani Değerler Platformu’muz hem Doğu Türkistan’da yaşanan bu zulme karşı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu haykırmak hem de sabah namazında buluşarak Doğu Türkistan’daki bütün mazlum kardeşlerimize dua ve niyazda bulunmak üzere bir program düzenlemiştir. “Çorum Zulme Karşı Duaya Kalkıyor” sloganıyla yarın bütün hemşerilerimizi birlikte sabah namazında ata yadigârı Ulu Camiinde buluşmaya davet ediyoruz” denildi.

(Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 12.02.2019 00:14