“Dinimiz, peygamberimiz bir ise bunun altındaki her şey teferruat”

Türk dünyasının üzerinde büyük oyunlar oynandığını belirten Paşayev, “Bunların farkında olmalıyız. Başkalarının oyun kurmasına izin vermeyelim. Mezhep kavgasına müsaade etmeyelim. Allahımız, peygamberimiz, dinimiz bir ise detaylara takılmamalıyız. Halen Çaldıran Savaşı’nın bedellerini ödüyoruz. Biz ilk önce bir milletin üyeleriyiz. Dinimiz, peygamberimiz bir ise bunun altındaki her şey teferruat” ifadelerini kullandı.

Güncel 17.11.2014, 02:23 17.11.2014, 02:26
1733
“Dinimiz, peygamberimiz bir ise bunun altındaki her şey teferruat”
Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi 3. Dönem Milletvekili Ganire Paşayev, Türk milletinin mezhep kavgası ile kargaşaya sürüklenmek istendiğini ifade ederek, “Allahımız, peygamberimiz, dinimiz bir ise detaylara takılmamalıyız. Halen Çaldıran Savaşı’nın bedellerini ödüyoruz” dedi.

Paşayev, Azerbaycan Devlet Sanatçısı Nuriye Hüseyinova ile birlikte İl Genel Meclisi toplantısına katıldı. Halil İbrahim Kaya’nın başkanlığındaki meclis toplantısında birlik ve beraberlik çağrısı yapan Paşayev, Türk milletinin üzerinde büyük oyunlar oynandığını belirterek, “Başkalarının oyun kurmasına izin vermeyelim” dedi.

Konuşmasına Bayat’ın Çukurözü köyündeki yangında evlerini kaybeden ailelere geçmiş olsun dileklerini ileterek başlayan Paşayev, “Benim de anne tarafım Bayat Türkü. Biz bir milletin evlatlarıyız. Devletlerimizin adı Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan olabilir. Ama biz bir bütünün parçalarıyız” dedi.

Ahıska Türklerinin sürgününün 70’inci yılı ile ilgili önemli bir toplantı için Çorum’a geldiklerini ifade eden Paşayev, “Geçmişte yaşanan acı olayları hepimiz daha iyi bilmeliyiz. Bu acıların sona ermesi için, haksızlığın bitmesi için birlik ve beraberlik içerisinde Ahıska Türkü kardeşlerimizin yanında olmalıyız. Ahıska Türklerinin buna çok ihtiyacı var. Çok az aile o güzel yurduna dönebilmiş. Oysa o bölge Anadolu’nun kilidi olmuştur” şeklinde konuştu.

Azerilerin de çok acılar yaşadığını dile getiren Paşayev, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bedeller ödedik. Binlerce insanımız katledildi. Bağımsızlığımızı kazandığımız yıllarda da büyük acılar yaşadık. Ermenistan, Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal edip Hocalı’da büyük bir soykırım yaptı. Koca bir kenti haritadan sildiler. 1 milyon insan göçmen durumuna düştü. 20 yıl geçmesine rağmen Ermenistan işgal ettiği topraklardan halen çekilmiyor. Bu konuda dünya kamuoyunda çifte bir standart var. Bizler Türk ve Müslüman olmamızın ciddi bedellerini ödüyoruz. Ermenistan’ın arkasında güçlü bir Hıristiyan desteği var.

Bugün çok şükür Azerbaycan hem ekonomik anlamda ham da sosyal ve kültürel anlamda çok güçlü bir ülke oldu. Kendi ordumuzu kurduk. Güney Kafkasya’nın en büyük ekonomik aktörü olduk. Azerbaycan’da 2 binden fazla Türk şirketi var.

Birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmemiz lazım. Birçok üniversitede konferanslara katılıyorum. Bu konferanslarda her zaman gençlere ‘siz ne kadar Azerbaycanlı iseniz o kadar da Türkiyeli olmalısınız’ diyorum.

Türk dünyası her yerde büyük problemlerle karşı karşıya. Bizlerin üzerinde büyük oyunlar oynanıyor. Bunların farkında olmalıyız. Farkında olmazsak yine bedelini biz öderiz. Başkalarının oyun kurmasına izin vermeyelim. Mezhep kavgasına müsaade etmeyelim. Benim ailemin yarısı Sünni yarısı Şii. Acılarımız ve sevinçlerimiz her zaman ortak oldu. Allahımız, peygamberimiz, dinimiz bir ise detaylara takılmamalıyız. Halen Çaldıran Savaşı’nın bedellerini ödüyoruz. Biz ilk önce bir milletin üyeleriyiz. Dinimiz, peygamberimiz bir ise bunun altındaki her şey teferruat.”
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@