“Dini hassasiyetler, koruyucu aileliğin önünde engel değil”

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) Müdürü Hicret Toprak, dini hassasiyetlerin en büyük toplumsal sorumluluklardan birisi olan koruyucu ailenin önünde engel teşkil etmemesi gerektiğini belirterek, “Dini hassasiyetlerimiz, yetim çocuklarımızı himaye altına almak için bize yol göstersin” dedi.

Güncel 10.06.2014, 22:43 10.06.2014, 22:44
1317
“Dini hassasiyetler, koruyucu aileliğin önünde engel değil”

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) Müdürü Hicret Toprak, dini hassasiyetlerin en büyük toplumsal sorumluluklardan birisi olan koruyucu ailenin önünde engel teşkil etmemesi gerektiğini belirterek, “Dini hassasiyetlerimiz, yetim çocuklarımızı himaye altına almak için bize yol göstersin” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi’nin Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile ortak düzenlediği “koruyucu aile” konulu panel dün gerçekleştirildi. Devlet Tiyatrosu Salonu’nda düzenlenen panele Vali Sabri Başköy ve eşi Fatma Başköy, Vali Yardımcısı Sait Topoğlu ve Fikret Zaman, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aile Yanında Destek Hizmetleri Daire Başkanı Nusret Soylu, TDV KAGEM Müdürü Hicret Toprak, İl Müftüsü Mehmet Aşık ve Diyanet İşleri personeli ile aileleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan panelde Müftü Mehmet Aşık bir açılış konuşması yaptı. Aşık, koruyucu aileliğin dini boyutunun daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle din hizmeti yürüten personele ve ailesine bu konuda bilgilendirme yapıldığını ifade etti.

“HERŞEYDEN ÖNCE SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ”
Daha sonra kürsüye çıkan Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) Müdürü Hicret Toprak ise, koruyucu aileliğin her şeyden önce bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu vurguladı.

Toplumda koruyucu aile uygulaması ile evlatlık müessesesinin birbiriyle karıştırıldığını ifade eden Toprak, “Bunun yanı sıra mahremiyet konusundaki çekincelerin de ağır bastığını gördük. Hz. Peygamberden buyana İslam toplumu yetimleri nasıl himaye etmişti? Bu amaçla hayırlı bir işe giriştik. Aile Bakanlığı ile bir protokol imzalayarak konuyu masaya yatırdık. Bu şekilde Hz. Peygamberden günümüze yetimlerin himayesini anlatan bir kitapçık ortaya çıktı.

Dini hassasiyetler, bu en büyük toplumsal sorumluluğumuzun önünde engel teşkil etmesin. Dini hassasiyetlerimiz, bu çocuklarımızı himaye altına almak için bize yol göstersin” dedi.

“KORUYUCU AİLELERE 365 İLE 822
LİRA ARASINDA ÖDEME YAPILMAKTA”
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aile Yanında Destek Hizmetleri Daire Başkanı Nusret Soylu da korucuyu aile konusunda bakanlığının yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sosyal ve ekonomik kalkınmada dezavantajlı gruplar olarak nitelendirilen korunmaya muhtaç çocukların olumlu anlamda devletten hak ettiği ekonomik payı aldığını belirten Soylu, “Koruyu aile ödeneklerinin arttırılması ve koruyucu ailelerin sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi çok önemli bir gelişmedir. Koruyucu aile ödemeleri çocukların yaş ve öğrenim durumuna göre değişmektedir. Bu oran 365-822 lira arasında değişmektedir. Koruyucu aile ödeneklerinin arttırılması için çalışmalarımız devam etmektedir.

Panelde Fatma Başköy ve Vali Sabri Başköy de birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda Çorum’da koruyucu aile sayısının arttırılması yönünde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verildi.

AÇILIŞ KONUŞMALARINDAN
PANELİSTLERE FIRSAT KALMADI
Koruyucu aile uygulamasının dini boyutu hakkında toplumu bilgilendirmek ve koruyucu ailelere rehberlik yapmak amacıyla Çorum İl Müftülüğü ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce düzenlenen panelde açılış konuşmalarının bir hayli uzaması nedeniyle deyim yerindeyse panelistlere konuşmak için fırsat kalmadı.

Saat 14.00’de başlayan panelin ilk 1.5 saati açılış konuşmalarına ayrılınca paneli izlemek için DTS’ye gelenlerin bir çoğu panelistler konuşmaya başlamadan salonu terk etti.

Uzun süren açılış konuşmalarının ardından Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kaşif Hamdi Okur ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü sosyal çalışmacıları Bayram Tunç ve Gülsemin Öztürk tarafından “koruyucu ailelik” hakkında katılımcılara bilgi verildi.
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Kasım 2020
İmsak 06:04
Güneş 07:33
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@