“Dikkat eksikliği önemli bir sağlık sorunudur”

Hitit Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi ve Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu tarafından “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” konulu panel gerçekleştirildi.

“Dikkat eksikliği önemli bir sağlık sorunudur”

Hitit Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi ve Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu tarafından “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” konulu panel gerçekleştirildi.

16 Ocak 2014 Perşembe 23:33
“Dikkat eksikliği önemli bir sağlık sorunudur”
Saygı durunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan panele İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Çorum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Turgay Happani, Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Taner Sarak, Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu Müdürü Haydar Deveci ile öğrenci velileri, öğretmenleri ve hastane doktorları katıldı.
Öğretmenler ve velilerin daha bilinçli olmaları sağlamak ve yetişkinlerin hangi durumlarda hastaneye başvurmaları gerektiği konusunda katılımcılar bilgilendirildiği programın açılış konuşmasını Hastane Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Musa Zorlu yaptı. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun yaşama, kişiler arası ilişkilere ve okul başarısına olumsuz etkileri açısından toplumun ve sağlık hizmetlerinin önemli sağlık sorunlarından birisi olduğunu belirten Zorlu, “Dikkat eksikliği ister çocukluk olsun ister erişkinlik döneminde olsun sadece kişiyi değil kişinin tüm çevresini, ailesini, ebeveynlerini olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu yüzden önemli bir sağlık sorunudur” diye konuştu.
Zorlu, bu tür eğitim programlarının kendilerinin bir görevi olduğunu sözlerine ekleyerek, Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu’na yönelik düzenlenen bu programın, istenildiği taktirde diğer okullardaki veli ve öğretmenlere verebileceklerini belirtti.
Zorlu’nun ardından hastane doktorlarından Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Hasan Ardıç, “Çocukluk Döneminde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Tanı ve Tedavi Yöntemleri”, Psikiyatri Uzmanı Mehmet Emrah Karadere, “Ergenlik ve Erişkinlikte Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” ve Psikolog Melda Dönertaş ise ‘Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluklarında Davranışçı Terapiler” konusunu anlattı.
Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Hasan Ardıç, “Çocukluk Döneminde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Tanı ve Tedavi Yöntemleri” konulu sunumunda “Dikkat eksiği hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) temel özellikleri, DEHB tipleri, Tanı ne zaman konmalıdır, Belirtiler nelerdir, Çocuklarda ne sıklıkla görülür, DEHB’in sebebi nedir, DEHB nasıl tedavi edilmelidir” başlıklarında katılımcıları bilgilendirdi.
Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Emrah Karadere, “Ergenlik ve Erişkinlikte Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” konulu sunumunda, “Ergenlik ve erişkinlikteki DEHB belirtileri, Ergenlerde dikkat eksikliği, Erişkinlerde dikkat eksikliği, Aşırı Hareketlilik, Ergenlerde dürtüsellik, Erişkinlerde dürtüsellik ve DEHB tanılı çocuk ebeveyni olmak” içerikli sunum yaptı.
Psikolog Melda Dönertaş, “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluklarında Davranışçı Terapiler’ başlıklı sunumunda ise, “Davranışçı tedavinin hedefi, Program ne zaman uygulanmalıdır, Özel zaman uygulaması, Çocuğunuzun uyumlu davranışlarını arttırma, Etkili yönerge verme, Çocuğun kendi kendini oyalamasını sağlamak, Marka, jeton ve puan sistemi uygulaması” konularında bilgi verdi.
Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu Müdürü Haydar Deveci, öğretmen ve velileri bilgilendirmek için düzenlenen bu tür eğitim programlarının çok faydalı olduğunu belirterek, panelde emeği geçen hastane yönetimi ve görevli doktorlara teşekkür etti.
Program sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Çorum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Turgay Happani ile Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doc. Dr. Taner Sarak tarafından, Dr. Hasan Ardıç, Dr. Mehmet Emrah Karadere ve Dr. Melda Dönertaş’a eğitime olan katkılarından dolayı plaket verildi.
Hitit Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde ilerleyen günlerde farklı konularda eğitimlerin devam edeceği de bildirildi. (Onur MÜLAZIM)
Son Güncelleme: 16.01.2014 23:33