“Devlet memurluğunu kaldırmak kolay değil”

Anayasa’nın 128. Maddesinin kaldırılmadan memurluğun ortadan kaldırılamayacağını ve 657 sayılı kanunun değişmesi gereken yerleri için görüşmeye hazır olduklarını söyleyen Koncuk, 15 Temmuz sonrası çıkan KHK’larla insanların savunma hakkının elinden alınmaması gerektiğini de bildirdi.

“Devlet memurluğunu kaldırmak kolay değil”

Anayasa’nın 128. Maddesinin kaldırılmadan memurluğun ortadan kaldırılamayacağını ve 657 sayılı kanunun değişmesi gereken yerleri için görüşmeye hazır olduklarını söyleyen Koncuk, 15 Temmuz sonrası çıkan KHK’larla insanların savunma hakkının elinden alınmaması gerektiğini de bildirdi.

26 Kasım 2016 Cumartesi 19:24
“Devlet memurluğunu kaldırmak kolay değil”

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, hükümete çağrıda bulunarak, “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nu değiştirmek mi gerekiyor gelin oturalım, konuşalım. Hodri meydan” dedi. 

Türkiye Kamu Sen Konfederasyonu’na bağlı sendikaların yöneticileri Çorum’da buluştu. Vadi Restaurant’ta düzenlenen programa Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türk Büro Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Türk İmar Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Türk Enerji Sen Genel Başkanı Mehmet Özer, Türk Haber Sen Genel Başkanı Sedat Yılmaz, Türk Tarım Orman Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, Türk Kültür-Sanat Sen Genel Başkanı Hasan Hüseyin Yılmaz, Türk Emekli Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, federasyon genel başkan yardımcıları, Kamu Sen İl Temsilcisi Selim Aydın, Türkiye Kamu Sen’e bağlı sendikaların üye ve yöneticileri ile çok sayıda sendika üyesi katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Programda ilk olarak İl Temsilcisi Selim Aydın kürsüye geldi. Aydın, konuşmasında sendikal mücadelelerinin geçmişinden, amacından bahsetti. Aydın, kuruldukları yıldan bugüne kadar ‘zafer ile değil sefer ile yükümlüyüz’ prensibiyle hareket ederek birçok çileli yollardan geçtiklerini vurguladı. Buna rağmen her daim diri ve ayakta durmayı varlık sebebi olarak kabul etmiş bir hareket olduklarını anlatarak “Türkiye Kamu-Sen şahsi ikbal ve istikbal kurgusuyla sendikaya üye olanların değil, haksız kazanmaktansa, doğru ve hakikat ile mağlup oluruz diyenlerin sendikasıdır” dedi.

Bu yolda asla yorulmayacaklarını anlatan Aydın, üye profillerinin bir Türkiye yelpazesi olduğunu ve sevdası Türkiye olan tüm kamu çalışanlarını saflarına davet ettiklerini dile getirdi.

Türkiye Kamu - Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da konuşmasında tüm kamu çalışanlarının memurluğun ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalara karşı duruş sergilemesi gerektiğini, nefis muhasebesi yapılmasının zamanının geldiğini ve son dönemde soruşturmalarla açığa alınan veya meslekten atılan memurlara sırtlarını dönmeyeceklerini vurguladı. 2 milyon 600 bin kamu çalışanlarının şapkalarını önüne koyup nefis muhasebesi yapması gerektiğini belirterek dünyanın merkezi olan Çorum’a sık sık geldiğini ifade eden Koncuk, Sungurlu’da intihar eden öğretmenin ailesini gelirken ziyaret ettiğini ve mağduriyetlerini bire bir gördüğünü anlattı.

Anayasa’nın 128. Maddesinin kaldırılmadan memurluğun ortadan kaldırılamayacağını, 657 sayılı Devlet Memurluğu Kanunu’nun değişmesi gereken yerleri bulunduğunu ancak hükümetin bunu kafasına göre yapmaması gerektiğini ifade eden Koncuk, “Hiçbir siyasi partimizin Anayasa’nın 128. maddesinin değiştirilmesine yani devlet memurluğu kavramının ortadan kaldırılmasına evet diyeceğini zannetmiyorum. Kimsenin böyle bir hakkı da yok. Devlet memurluğunu kaldırmak öyle de kolay değil. Bu sefer performans değerlendirmesi gibi yöntemlerle kamuda adeta devlet memurlarının üzerinde adeta Demokles’in kılıcı gibi durma anlayışını sergilemeye çalışacaklar. Buna da engel olacağız. Türkiye artık kamuda bir şeyler yapmak gerekiyor. 657 sayılı devlet memurları kanununu değiştirmek mi gerekiyor gelin oturalım. Hodri meydan. Gelin konuşalım. Önüne gelen 657 ile ilgili ahkam kesemez. Kimse buna müsaade etmeyiz. Dilini boğazına kaçırırız. 657’yi biz biliyoruz. Nerelerin değişmesi gerektiğini biz biliyoruz.” diye konuştu.

Darbe girişiminde bulunanların cehenneme kadar yolu olduğunu belirterek Koncuk, 15 Temmuz’un ardından yürütülen FETÖ soruşturmasında açığa alınan kişilere sırtlarını dönmeyeceklerini, KHK’ların ciddiyetten uzak olduğunu, 14 Ağustos 2016’da Afganistan’da şehit düşen bir askerin Kasım ayında KHK ile meslekten atılmasının bu durumu açıkça ortaya koyduğunu, sendikaya üye olmanın bile suç haline geldiği bir yaklaşımın uluslararası hukukta yerinin olamayacağını, bir çok masum ailenin hak etmedikleri bir sonla karşı karşıya kaldığını, insanların savunma hakkının elinden alınmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Şehitlerle ilgili bir sunumun yapıldığı program Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Aydın’ın Genel Başkan Koncuk’a tablo hediye etmesi ve yemekle son buldu.

(Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 27.11.2016 22:41