“Devlet kurumları engelliler için erişilebilir hale getiriliyor”

Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Ahmet Devrez, 2019 yılı Kasım ayı itibariyle 4258 engelli vatandaşa bakım yardımı hizmeti verildiğini, 504 zihinsel 948 bedensel engelli toplam 1452 engellinin de köylerde yaşadığını anlattı.

Güncel 08.01.2020, 22:20
589
“Devlet kurumları engelliler için erişilebilir hale getiriliyor”

Engellilerin bakım, temizlik, beslenme ve sağlık hizmetlerinden daha verimli faydalanabilmesi, sosyal hayata daha çok katılabilmeleri için Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından evde bakım yardımı yapıldığını anlatan Devrez, engelli vatandaşlara engelli kimlik kartı verildiğini, yapılan inceleme ve denetimlerde engellilere ve ailelerine gerekli rehberlik hizmetleri verildiğini ifade etti.

Bakanlığa bağlı olarak hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gerekli şartları taşıyan engellilere maaş da verildiğini belirten Devrez, Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği çerçevesinde 2014 yılından itibaren Bakanlığın planı çerçevesinde belirlenen öncelikli bina, park cadde gibi toplu kullanıma açık olan 220 den fazla yerin denetiminin yapıldığını vurguladı. TSE standartlarına göre değerlendirme yapıldığında Merkez SGK ve Sungurlu Devlet Hastanesi Binalarına Erişebilirlik belgesi verildiğini ifade eden Devrez, birçok binanın ise çok az eksikliğinin bulunduğunu kaydetti.

Ahmet Devrez, Kırsalın coğrafi yapısı da dikkate alınarak bundan sonra yapılacak olan alt yapı, bina, park ve yolların erişilebilirlik standartları dikkate alınarak yapılmasının sağlanabileceğini, Mevcut durumun iyileştirilmesi için ise İl Özel İdaresi, varsa yerel dernekler ve muhtarlar ile işbirliği yapılarak düzenleme yapılabileceği ifade edildi.

(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı az bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@