“Destek ücretsiz taşınan yolcu başına verilmeli”

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, her halk otobüsçünün taşıdığı ücretsiz yolcu sayısının aynı olmadığını belirterek halk otobüsçülerine verilen ücretsiz yolcu taşıma desteğinin yolcu başına verilmesinin daha doğru olacağını söyledi.

Güncel 03.04.2019, 20:24
184
“Destek ücretsiz taşınan yolcu başına verilmeli”

Ücretsiz taşınan yolcular için otobüsçülere verilen desteğin yolcu başına olması gerektiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Palandöken, “Öğrenci, engelli, gazi, 65 yaş üstü, basın ve bunun gibi ücretsiz seyahat hakkı bulunan vatandaşlar için devlet ile halk otobüsçü esnafımız birlikte hizmet sunuyor. Ancak ücretsiz yolcu taşıyan Halk otobüsçülerine aylık olarak ödenen destek maalesef adaletsizliğe yol açıyor. Bir semtte bir halk otobüsçünün taşıdığı ücretsiz yolcu sayısı başka bir semtte ya da ilde iki katı olabiliyor. Verilen destek ise aynı olduğu için, bu durum halk otobüsçü esnafımız arasında, dağılımı adaletsiz olan bir destek haline geliyor. Bu hizmette verilen destek yolcu başına olmalı ki adaletsizlikler ortadan kalksın. Her ay taşınan ücretsiz yolcu sayısı raporuyla, destek de bu rapora göre verilmeli. Desteğin artırılması ve yolcu başına olmasıyla hizmette aksamalar meydana gelmez, halk otobüsçünün yükü hafifletilmiş olur” diye konuştu.

Her halk otobüsçünün taşıdığı yolcu kadar yani hak ettiği desteği almasının gerekli olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, “Halk otobüsçülere verilen bu destek yolcu başına verilirse herkes taşıdığı yolcu kadar ücret alır, yani herkes hak ettiği desteği almış olur. Bu adaletsizliğin ortadan kalkması, artan maliyetler nedeniyle de çok önemli. Çünkü akaryakıt başta olmak üzere lastik, tamir, yedek parça gibi birçok kalemde maliyetlerde yüzde 50’ye yakın artış oldu. Maliyet artışları esnafın zaten belini büküyor. Bu sebeple bu adaletsizliğin düzelmesinin yanında ticari akaryakıt, KDV muafiyeti gibi destekler de verilmeli” dedi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:33
Güneş 06:58
Öğle 12:29
İkindi 15:22
Akşam 17:51
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@