“Dershaneleri kapatmak hem ahlaki hem de vicdani değil”

Türk Eğitim-Sen Şube Sekreteri Selim Aydın, kamuoyunu bir süredir meşgul eden dershanelerin kapatılması tartışmalarının hem öğrencilerin hem de dershanelerde görev yapan öğretmenlerin heba edilmesiyle sonuçlanacak gibi göründüğünü söyledi.

Güncel 08.01.2014, 23:21 08.01.2014, 23:21
389
“Dershaneleri kapatmak hem ahlaki hem de vicdani değil”
Eğitim dışı amaç ve sebeplerle dershaneleri kapatmanın hem ahlaki, hem de vicdani olmadığını söyleyen Aydın, “Dershanelerin kapatılması konusu ülkenin eğitim gerçekleri çerçevesinde tartışılması gerekirken, maalesef siyasi tartışmalarla gündeme getirilmektedir. Siyasi hesaplaşmalarla eğitimin meseleleri tartışılmamalıdır” diye konuştu.
Dershanelerin ve etüt merkezlerinin kapatılması, kapatılan dershanelerin özel okula dönüşmesi ya da iki yıl içinde açık lise olmasının okul olan dershaneye çek ya da kupon modeli gibi öneriler üzerinde dikkatlice düşünülmesi gereken konular olduğuna dikkat çeken Aydın, “Nitekim dershanelerin kapatılmasına rağmen, okullardaki ve halk eğitimdeki kursların devam etmesi çocuklarımızın takviyeye ihtiyaç duyacağının da açık bir göstergesidir. Türk Eğitim Sen olarak sürekli ifade ettiğimiz gibi, sınav ve elemeye dayalı bir sistem olduğu sürece yarış da olacak; dolayısıyla öğrenciler takviye yöntemlere ihtiyaç duyacaktır. Dershanelere olan ihtiyacın ortadan kaldırılması düşünülmeden, dershanelerin kapatılması, merdiven altı dershanecilik faaliyetlerine de zemin hazırlayacaktır. Dershaneler kanunlarla kurulmuştur. Dershaneleri ihtiyaç olmaktan çıkarmak için eğitim sistemi içerisinde köklü tedbirler almak gerekmektedir. Dershaneleri ihtiyaç olmaktan çıkarmadan yapılacak kapatmalar, gerçek anlamda dershaneleri kapatmayacak, kayıtdışı ve korsan hale getirecektir. Halbuki yarış ortadan kalkarsa dershaneler de kendiliğinden kapanacaktır” dedi.
Dershane tartışmalarının tamamen siyasi ve konjonktürel olduğunu, işbaşındaki iktidar döneminde dershane sayısının 2 binden 4 bine çıktığını söyleyen Selim Aydın, bugünkü koşullarda dershanelerin kapatılmasının akıl, mantık, izan dışı olduğunu, sağlıklı işleyen bir yapının tamamen illegal bir yapıya dönüşmesine yol açacağını, dershanelerin özel okula dönüşmesinde de zorlamama olmaması gerektiğini ifade etti. (Volkan SINAYUÇ)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@