Ders almıyoruz, binalar can almaya devam ediyor

17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki “Körfez Depremi” ülkemizi derinden sarsmış, 365 bin bina hasar görürken, 20 bine yakın da can kaybı yaşanmıştı. Oysa, bu büyüklükteki deprem, Japonya’da çok az kayıplarla atlatılabiliyordu. Zira, Japonlar “deprem ülkesi” olduklarını biliyorlar, binalarını, altyapılarını ona uygun yapıyorlardı.

Güncel 02.11.2020, 22:31
161
Ders almıyoruz, binalar can almaya devam ediyor

Bizde ise, depremin şiddetini birkaç misli artıran yumuşak zeminlere binalar yapılıyor, depreme dayanıklı bina yapma gerekliliği hiç dikkate alınmıyor, hatta binaların altındaki dükkânların genişletilmesi amacıyla “kolon kesme” gibi adeta “cinayete teşebbüs” vakaları yaşanabiliyordu.

Cuma günü İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde de, ne yazık ki, aynı sorumsuzlukların acı sonuçları ile karşılaştık. Yanındaki onlarca, yüzlerce bina ayakta dururken, yerle bir olmuş ve onlarca kişiye mezar olmuş binalar, bir kez daha içimizi sızlattı. Ulusça acılara gark olmamıza yol açtı.

Öyle anlaşılıyor ki, büyük can kayıpları yaşadığımız 1999 Körfez depremi, o zamandan beri yurdun dört bir yanında meydana gelen ağır hasarlı ve ölümlü depremler, hiç ders olmamış. Onca acılardan hiç ders almamışız. Ve bugün, Kuşsaray kökenli 4 yavrumuzun ve onların babaannelerinin, daha nice yitip giden canlarımızın ardından gözyaşı döküyoruz.

Vurdumduymazlığımızın, sorumsuzluğumuzun faturasını da “kader”e çıkarıp sıyrılıyoruz işin içinden. Oysa bizim inancımız, elimizden gelen her türlü tedbiri aldıktan sonra tevekkül olmayı, Yüce Allah’a güvenmeyi gerektirir. Ne yazık ki, “Şarklı” yanımız ağır basıyor, inancımızın gereğini de yapmıyoruz. Ve ne yazık ki, “ortak akıl”da değil, “ortak acı”da buluşabiliyoruz.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 04 Aralık 2020
İmsak 06:10
Güneş 07:40
Öğle 12:35
İkindi 14:59
Akşam 17:20
Yatsı 18:45

Gelişmelerden Haberdar Olun

@