Derneklere beyanname ve vergi kimlik numarası uyarısı

İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Mustafa Bayrak, dernek beyannameleri konusunda yaptığı uyarıda, derneklerin Vergi Kimlik Numarası (VKN) zorunluluğuna dikkat çekti.

Güncel 13.01.2020, 23:29
262
Derneklere beyanname ve vergi kimlik numarası uyarısı

Dernek, şube ve federasyonların 2019 yılı gelir-gider ve diğer kurumsal bilgileri içeren beyanname süresinin başladığını ve en geç Nisan ayı sonuna kadar bildirilmek zorunda olduklarını söyleyen Bayrak, “Yönetim kurulu başkanları kendilerine müdürlüğümüzce verilen şifre ve parolayı kullanarak DERBİS üzerinden elektronik ortamda vereceklerdir. Bir önceki yılın gelir-gider hareketleri mukayese yapılarak mali bilgilerin doğruluğu önemli olmakla birlikte, faaliyetler, vergi kimlik numarası, adres ve bağlı tesis, taşınmaz mal gibi diğer bilgilerde önem taşımaktadır. Beyannameyi gerçeğe aykırı bildirmek ve yasal süresinde bildirmemek hususunda gerekli adli ve idari işlem uygulanmaktadır” dedi.
“VERGİ KİMLİK NUMARASI ÖNEMLİ”
Her dernek şube ve federasyonun potansiyel vergi kimlik numarası (VKN) almasının bir zorunluluk olduğunu kaydeden Bayrak, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“2020 yılı itibari ile Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS)’ne esnaf, sanatkârlar ile dernek ve vakıfların da dâhil edilmesi düzenlemesi getirilmiştir.
MERSİS numarası da VKN (vergi kimlik numarası) üzerinden verildiğinden, derneklerin VKN almaları zorunludur. Yapılan teyitlerde bazı derneklerin VKN bilgilerinin sistem üzerinde eşleşmediği; uzun adı, kısaltma gibi yazım hatalarından dolayı örtüşmediği görülmektedir.
Bu nedenle, derneğin tüzüğünde ve kuruluşunda belirtilen isimle, vergi dairesinden alınan belge ve kayıtlarda aynı ismin yazılması gerektiği önem arz etmektedir.” (Haber Merkezi)
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 07 Haziran 2020
İmsak 03:06
Güneş 05:03
Öğle 12:44
İkindi 16:42
Akşam 20:15
Yatsı 22:03

Gelişmelerden Haberdar Olun

@