Demokratik olgunluk içinde hizmet edecek kent yönetimi

Geçen hafta Umut Radyo’da, Meltem Çınar’ın “Sizce Çorum’un en önemli ve öncelikli ihtiyacı nedir?” sorusunu, üç kez tekrarlayarak “toplumsal barış” diye yanıtlamıştım. Devamında gelen 1980 Çorum olaylarının ve 12 Eylül darbesinin Çorum’a etkileri ile ilgili soruya ise şu yanıtı vermiştim:

Güncel 17.11.2018, 00:04 17.11.2018, 00:13
617
Demokratik olgunluk içinde hizmet edecek kent yönetimi

“Çorum halkı, 1980’de ayrışmanın, kamplaşmanın ve kardeş kavgasının sonuçlarını yaşayarak gördü. Dersini aldı. Ama, risk tamamen ortadan kalktı diyemeyiz, zira bu senaryolar Çorum dışında, hatta ülke dışında yazıldı. Çorum halkı, 1980’in Çorum’a neler kaybettirdiğinin bilincinde, ancak dış mihrakların ne tür tuzaklar kuracağını, ne tür provokasyonlar hazırlayacağını kestirmek mümkün değil.”

Bu gerçeğin ışığında, Çorum için “görünmez” bir tehlikenin hep varlığını koruduğunu akıldan çıkarmamamız gerekiyor. Bölücü terör ve Fetö ihanetiyle bu ülkenin birliğini, bütünlüğünü bozmaya çalışanların, yarın sahneye koyacakları yeni oyunları bozabilmemiz için, farklı renklerimizle, farklı görüşlerimizle toplumun tüm kesimleri olarak kolkola girme, kenetlenme zorunluluğumuz var.

Bir yanda, “barış, sevgi ve hoşgörü” iklimine ihtiyacımız olduğu gibi, diğer yanda da, Çorum’un sanayileşmesini sürdürmesi, “nitelikli büyüme” yoluna girmesi, sanayi, ticaret, eğitim, sağlık, spor, kültür, sanat ve turizm açısından “bölgesel merkez” kimliğini kazanması adına tarihsel bir sorumluluk taşıyoruz. Bir başka deyişle, gelecek kuşaklara “daha yaşanır bir Çorum” bırakma sorumluluğu omuzlarımızda duruyor.

Çorum’da siyasi partilerin belediye başkan adayları henüz belli olmadı. Kamuoyu merakla bu isimlerin ortaya çıkmasını bekliyor. Ardından da Belediye Meclisi’ne aday gösterilecek isimler kamuoyunun beğenisine sunulacak. Öncelikle tüm partilerin belediye başkanlığına aday gösterecekleri kişilerin, hem “toplumsal barış”, hem de “büyüme, kalkınma, güçlenme” adına vizyon sahibi kimseler olmaları, Çorumluların en önemli beklentisi.

Gözlerden uzak tutulmaması gereken diğer nokta ise, Belediye Meclisi’ne girecek, ya da Belediye Başkan Yardımcılığı görevini üstlenecek kişilerin de, “üstün vasıflı” insanlar olmasının gerekliliği… “İstişare” kültürünün işletilmesi, başkan yardımcılarının ya da meclis üyelerinin her birinin, kent yönetimine katkı sağlayabilecek donanıma sahip olmaları ve demokratik olgunluk içinde kenti kentlilerle birlikte yönetecek bir yerel yönetim düzeninin oluşturulması…

Bu anlayış içinde, tüm siyasi partilerin en iyi kadrolarını seçim yarışına sürmelerini ve seçim kampanyasının Çorum adına birbirinden değerli projelerin tartışılmasına sahne olmasını diliyoruz. Diğer bir temennimiz ise, yerel yönetim organlarında daha çok kadının yer alması ve kent yönetimine kadın elinin değmesi; kadın şefkatinin, sevgisinin ve özeninin yansıması…

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
15°
parçalı az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:12
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:56
banner303
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@