“Demokrasiye yönelik hiçbir müdahale kabul edilemez”

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin Cumhuriyet ve demokrasi tarihimizin en karanlık gecesi olduğunu söyledi.

“Demokrasiye yönelik hiçbir müdahale kabul edilemez”

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin Cumhuriyet ve demokrasi tarihimizin en karanlık gecesi olduğunu söyledi.

21 Temmuz 2016 Perşembe 23:30
“Demokrasiye yönelik hiçbir müdahale kabul edilemez”

TSO Meclis Başkanı Erol Karadaş ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Hürriyet Parkı’ndaki demokrasi nöbetine katılan Çorum TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, “Devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız. Allah, ülkemize ve milletimize bir daha böyle acılar yaşatmazsın” temennisinde bulundu.
Başaranhıncal, konuşmasında şöyle dedi:
“15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi Cumhuriyet ve demokrasi tarihimizin en karanlık gecesidir. Demokrasiye hiçbir müdahale kabul edilemez. Ülkemiz, halkımızın iradesi sayesinde bir uçurumun eşiğinden dönmüş; kazanan demokrasi olmuştur.
İradesine sahip çıkmak için meydanları dolduran, canlarını hiçe sayarak tankların üzerine çıkan kahraman milletimiz yalnızca darbe girişimini püskürtmekle kalmamış, aynı zamanda Türkiye de darbe deyiminde en büyük darbeyi vurarak, darbeye cüret edenlere nasıl darbe yapılacağını bütün dünyaya göstermiştir.
Milletin iradesi ve devlet kurumlarının takdire şayan dayanışması sonucu halkın iradesine karşı yapılmış gayri meşru ve hainlik boyutundaki kalkışma çok şükür amacına ulaşamayarak bertaraf edilmiştir.
Demokrasi düşmanlarına karşı iktidarı ve muhalefetiyle siyasi partilerimizin ve siyasetçilerimizin gösterdiği birlik, beraberlik ve kararlı duruş, en büyük takdiri hak etmektedir.Başta sayın cumhurbaşkanımız, meclis başkanımız, başbakanımız ve meclisteki tüm siyasi partilerimizi, cunta heveslileri karşısındaki dik duruşlarından dolayı yürekten kutluyoruz.
Gözü dönmüş darbecilerin saldırılarına büyük bir sebatla direnen, böylece gazi unvanını bir kez daha hatırlatan meclisimizle gurur duyuyoruz.
Darbe girişimi karşısında direnen, tavır sergileyen herkese, başta kahraman emniyet görevlilerimize ve TSK’nın şerefli mensuplarına, gönül dolusu teşekkür ediyoruz. Onlara minnettarız.
Ama en çok, darbecilerin silahları karşısında kahramanca direnen milletimizin azim ve cesaretiyle kıvanç duyuyoruz.
Geleceğe sağlıkla yürümemiz ancak toplumun tüm kesimlerinin barışçıl dayanışması ve hukukun üstünlüğü ile mümkün olacaktır.
Bizler iş dünyası olarak, her türlü darbeye karşıyız. Seçimle gelmiş bir hükümet dışında hiçbir iradeyi tanımıyoruz. Gün, toplumun her kesiminin tek bir yürekle dayanışma günüdür.
Demokrasimize ve milli irademize yönelik olarak hayata geçirilmeye çalışılan her türden kötü eylem ve emel için ‘haydi Türkiye, demokrasine ve iradene sahip çık’ diyoruz.
15 Temmuz’dan bugüne kadar sokakları boş bırakmayarak, kendi iradesine, vatanına ve demokrasisine sahip çıkan Çorum halkını tebrik ediyorum.
Halka ait tankları toplumun üzerine süren, uçağı, helikopteri ve silahını halka doğrultan bu darbeciler kesinlikle hak ettiği en ağır cezayı almalı ve hesap vermelidirler.
Devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız. Allah, ülkemize ve milletimize bir daha böyle acılar yaşatmazsın.
Ülkemizin geleceğine yönelik bu tehdidi bertaraf ederken hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar ve yaralılara acil şifalar diliyorum.”
(Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 21.07.2016 23:31