“Demokrasi güçlerinin yan yana gelmekten başka şansı yok”

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu tarafından organize edilen ‘OHAL’de Konuşuyoruz’ konulu halk toplantısı önceki gün gerçekleştirildi.

Güncel 04.12.2016, 22:24 04.12.2016, 22:26
1474
“Demokrasi güçlerinin yan yana gelmekten başka şansı yok”

Özdoğanlar Düğün Salonu’nda saat 14.00’de başlayan ‘Halk Toplantısı’nda 15 Temmuz Darbe Girişimi'nin ardından başlatılan OHAL uygulamaları başta olmak üzere KHK, Başkanlık, Laiklik, İhraçlar, Kadın, Demokrasi ve Basın gibi sıkça gündeme gelen konular ele alındı.

Halk toplantısına CHP, EMEP, KESK ve bağlı sendikalar, Hacı Bektaş Vakfı Çorum Şubesi, Alevi Kültür Merkezi Derneği, DİSK/Emekli-Sen, Çorum Çağdaş Avukatlar Derneği, Halkevleri, köy dernekleri temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Toplantı öncesinde divan heyeti oluşturuldu. Divan Başkanlığı’nı Çorum Çağdaş Avukatlar Derneği Başkanı Av. Ahmet Özdel, üyeliklerini ise CHP İl Genel Meclisi Üyesi Yıldız Bek ve Hacı Bektaş Vakfı Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy yaptı.

Toplantıya katılanlara hitaben kısa bir konuşma yapan Av. Özdel, demokrasi güçlerinin yan yana gelmekten başka şanslarının bulunmadığını söyledi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ilk konuşmayı KESK Çorum Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve SES Şube Başkanı Merter Kocatüfek yaptı. Kocatüfek konuşmasında Türkiye’deki emek ve demokrasi güçlerinin mutlaka yan yana gelmesi gerektiğine dikkat çekti.

CHP İl Başkanı Hasan Suvacı ise Aladağ’daki yangın faciasına değinerek, “Çocukların cemaat yurtlarına yerleştirilmesi bir siyasi tercihtir. Siyasiler de bunun hesabını yüce Türk milletine er geç verecektir” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütü temsilcileri de yaptıkları konuşmada birlikte mücadelenin önemine dikkat çekerek, başkanlık sistemi ile birlikte Türkiye’de rejim değişikliğine gidileceğini, bu süreçten en fazla zararı ise emek ve demokrasi güçlerinin göreceğini söylediler.

(Taner ŞİMŞEK) 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
29°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:01
Güneş 05:39
Öğle 12:51
İkindi 16:41
Akşam 19:52
Yatsı 21:24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@