“Demokrasi güçleri yan yana durmalı”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili, hemşerimiz Ali Haydar Hakverdi, emek ve demokrasi güçlerinin yan yana durmaktan başka bir seçeneğinin bulunmadığını söyledi.

“Demokrasi güçleri yan yana durmalı”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili, hemşerimiz Ali Haydar Hakverdi, emek ve demokrasi güçlerinin yan yana durmaktan başka bir seçeneğinin bulunmadığını söyledi.

28 Ekim 2016 Cuma 11:10
“Demokrasi güçleri yan yana durmalı”
Halkevleri Çorum Şubesi’nin “Laik Eğitim, Demokrasi ve Toplumsal Uzlaşma” konulu paneli, dün Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi’nde yapıldı. Katılımın bir hayli yoğun olduğu panele konuşmacı olarak CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve Halkevleri Genel Eğitim Sekreteri Betül Öztürk katıldı. Panelde ilk konuşmayı Milletvekili Hakverdi yaptı. Bu karanlık günlerde bütün demokrasi güçlerinin yan yana durması gerektiğini kaydeden Hakverdi, “15 Temmuz’da iki gerici güç iktidar mücadelesine girişti. Biri kazandı, biri kaybetti. Bugüne kadar yapılan darbelerden hep solcular çekti. 15 Temmuz’un ardından yaşananlara baktığımızda yine hedefte solcular, ilericiler, demokratlar var. 15 Temmuz’da kazananın kim olduğu hiç önemli değil ama bu iş bize dönecek. Bugün toplu gözaltılar, işkenceler var. Kanallar, gazeteler kapanıyor. Meclis’in hiçbir işlevi yok. KHK’lar ve OHAL ile işlerini yapıyorlar. Darbe olsaydı da bundan farklı olmayacaktı” dedi. “Türkiye’de aslında bir darbe oldu o da AKP darbesi” diyen Hakverdi, bu işin ucunun er yâda demokratlara döneceğini belirterek, “Bunu tek bir koşulla engelleyebiliriz. Ancak örgütlü mücadeleyle aydınlık yarınlara kavuşabiliriz. Türkiye’de en büyük örgütlü güç CHP’dir ama tek başına yeterli değil. Ayrılıklarımızı ortaya çıkarmak yerine açıklarımızı kapatmalıyız ve mücadele etmeliyiz” şeklinde konuştu. Son 3 ay içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 28.139 kişinin ihraç edildiğini, 10.688 kişinin de açığa alındığını, bunun 11.500’ünün Eğitim-Sen ve Eğitim-İş üyesi olduğunu ifade eden Hakverdi, “Darbenin kime yapıldığı bu rakamlarla belli. Bir şehirdeki bütün öğretmenleri görevden aldılar” dedi. CHP Milletvekili Hakverdi, yargı üzerinde de inanılmaz bir baskı bulunduğunu kaydederek, “Yıllardır FETÖ ile mücadele eden, yargının bağımsızlığını savunan YARSAV Başkanı tutuklandı. Ancak bu süreçte FETÖ’nün siyasi ayağına hiç dokunulmadı. Devlet kin ve nefretle değil, hukuk ve adaletle yönetilir” ifadelerini kullandı. Halkevleri Genel Eğitim Sekreteri Betül Öztürk ise gericiliğe karşı laik eğitim mücadelesi verdiklerini söyledi. AKP’nin 14 yıllık iktidarının 12 yılını Fethullah Gülen ile birlikte yönettiğini kaydeden Öztürk, “Her türlü karanlık ilişkinin içinde bir aradaydılar. Bizler ise bu gerici ittifaka karşı eşit, özgür, demokratik, barış dolu, sömürünün olmadığı bir ülkeyi kurma mücadelesi verdik” dedi. AKP iktidarı için eğitimin çok önemli olduğunun altını çizen Öztürk, kendi iktidarlarını koruyabilmek adına eğitim sistemi ile sürekli oynadıklarını söyledi.
(Taner ŞİMŞEK)
Son Güncelleme: 28.10.2016 11:13